cart TWÓJ KOSZYK 0
wizytówka

Wymiary wizytówki – jaki format wybrać?

Standardowy format polskiej wizytówki różni się od tego stosowanego w krajach skandynawskich lub w Europie Zachodniej. Warto wiedzieć o tym, wybierając szablon wizytówki lub decydując się na autorski projekt, który dodatkowo wymaga odpowiedniego przygotowania do druku.

Standardowe wymiary wizytówki odpowiednie dla danego kraju, zostały ustalone po to, by wprowadzić pewien porządek, który m.in. sugeruje, jakie wizytówki mieszczą się do wizytownika.

Wymiary wizytówki – dostępne formaty

Wizytówki niestandardowe mogą mieć nietypowy kształt i wielkość, jednak trzeba się liczyć z tym, że choć są one oryginalne, to często nie mieszczą się do wizytownika  czy portfela. Z tego powodu mogą zostać uznane za niewygodne, a więc potencjalny klient prawdopodobnie nie będzie ich nosił przy sobie.

Wymiary wizytówki – standardy w różnych krajach

Standardowy rozmiar wizytówki może być różny w zależności od kraju. Oto 3 najpopularniejsze wymiary wizytówki, jakie można spotkać w polskich drukarniach:

  • 50 ×90 mm – standardowe wymiary wizytówki w Polsce,
  • 55 × 85 mm – format powszechnie stosowany w Europie Zachodniej (tzw. wymiar euro),
  • 55 × 90 mm – standardowe wymiary wizytówki w krajach skandynawskich.

Podane parametry gwarantują, że wizytówka tej wielkości zmieści się do przeciętnego wizytownika w danym kraju. Warto o tym pamiętać, jeśli planuje się biznesowy wyjazd za granicę, który może wymagać pozostawienia wizytówki potencjalnemu klientowi lub współpracownikowi.

wizytówka

Wymiary wizytówki – kryteria wyboru formatu

Wybierając wymiary wizytówki, należy pomyśleć nie tylko o tym, w jakim kraju będzie ona rozdawana. Parametr ten należy także dopasować do zawodu, jaki dana osoba wykonuje lub jaki profil działalności ma firma, której wizytówki dotyczą. W związku z tym np. firmy z branż artystycznych powinny mieć kreatywną wizytówkę. Kolejny ważnym aspektem przy doborze wielkości, kształtu i orientacji (pion czy poziom) wizytówki, jest rodzaj projektu wizytówki – klasyczny lub niestandardowy.

Projekt klasyczny

W przypadku prostych kreacji graficznych, zawierających podstawowe informacje o firmie, logo i nieskomplikowane podziały kompozycji (linie, koła, kwadraty itp.), z powodzeniem da się korzystać z gotowych szablonów. Można je znaleźć w naszej bazie wzorów, które dają możliwość stworzenia eleganckiego projektu w krótkim czasie. Drugą równie szybką propozycją jest użycie naszego kreatora.

Projekt autorski

Inaczej sprawa wygląda, gdy chodzi o projekt autorski. W tym przypadku wymiary wizytówki muszą zostać dopasowane do oprawy graficznej. Drugą opcją jest odwrotna droga postępowania: koncepcja wizualna musi zostać dobrana pod kątem wybranego formatu.Choć współczesne techniki druku i cięcia (np. precyzyjne wycinanie laserowe), dają ogromne możliwości, to nie można przesadzić z oryginalnością projektu. Dotyczy to głównie kształtu i formatu, ponieważ wizytówka nie zawsze mieści się do wizytownika. W takim przypadku nie będzie przenośną reklamą, którą potencjalny klient będzie miał przy sobie. Wtedy powinna być na tyle ciekawym obiektem, by stać się np. przestrzenną ozdobą, która przyciąga uwagę, bo stanowi bardzo nietypowy sposób przedstawienia informacji o osobie lub firmie.

Wymiary wizytówek – 2 strategie projektowe

Podsumowując, wizytówka powinna:

1. mieć standardowe wymiary i wyróżniać się sposobem przedstawienia danych np. kompozycją graficzną, stylizacją,
2. mieć nietypowy wymiar, ale jednocześnie być ciekawym obiektem, formą, która z założenia nie jest przenośną reklamą, wkładaną do kieszeni lub wizytownika.

W obu przypadkach należy pamiętać o zachowaniu czytelności, by odbiorca w łatwy sposób mógł odczytać informacje z wizytówki.

Różne wymiary wizytówki i gotowe szablony w kreatorze

Proponowany przez nas kreator, daje możliwość szybkiego zaprojektowania i zamówienia wizytówek.Wystarczy wejść do zakładki Wizytówki na naszej stronie internetowej i wybrać opcję sam zaprojektuję moje wizytówki za pomocą kreatora.

Co masz do wyboru?

W kreatorze można podjąć decyzję, czy orientacja wizytówki ma być pionowa, czy pozioma oraz wybrać format. Dostępne są dwa wymiary wizytówki: 90 × 50 mm (standard polski) i 85×55 mm (format euro). Następnie trzeba zdecydować się na rodzaj papieru. Może to być:

  • kreda mat 350g,
  • kreda błysk 350g,
  • satyna 350g.

Proponujemy także możliwość laminowania folią matową albo błyszczącą.

Następnym krokiem jest ułożenie napisów i elementów graficznych na projekcie przy pomocy prostego panelu projektowego. Pokazuje on marginesy, poza którymi nie mogą znaleźć się teksty i logo (czerwona linia).Ciemniejszą linią zaznaczone są spady, czyli możliwe granice cięcia wizytówki.Ostatnim krokiem jest wybór liczby wizytówek, a na koniec ich zamówienie (wysłanie do druku).

Dzięki kreatorowi nie trzeba samodzielnie przygotowywać wizytówek do druku. Na naszej stronie znajdują się gotowe szablony, na które wystarczy wprowadzić odpowiednie dane. Masz jakieś pytanie? Nie wiesz jaki wzór wybrać? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.