cart TWÓJ KOSZYK 0

Wyrób pieczątek – jaką metodę wybrać przy składaniu zamówienia?

Pieczątka stanowi nieodłączny element każdego biznesu. Firmowy stempel usprawnia komunikację, a wiele urzędów i banków, mimo braku oficjalnego przepisu, nadal wymaga opieczętowania dokumentów. W związku z tym pieczątka firmowa jest praktycznie niezbędna w każdym przedsiębiorstwie.

Czy wiesz jak wyglądał wyrób pieczątek kiedyś, a jak robi się to współcześnie? Czy lepsze są pieczątki typu flash czy tradycyjne polimerowe? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na te pytania.

Wyrób pieczątek – historia w pigułce

Pieczątki znane są od wieków. Już w starożytności, w Mezopotamii czy Krajach Bliskiego Wschodu znane były pieczęcie cylindryczne. Jednak dopiero w XI wieku wyrób pieczątek stał się bardziej popularny, a ich zastosowanie zbliżone do dzisiejszego. W tamtych czasach używano stempli kamiennych, które były wykorzystywane do potwierdzania autentyczności dokumentów królewskich.

Najstarsza znaleziona pieczątka należy do żony Miszka II Rychtezy. W okresie średniowiecznym obok pieczęci królewskich, znane były także pieczątki rycerskie, miejskie (należące do urzędów) czy mieszczańskie.

Nowoczesne metody wyrobu pieczątek

O ile w średniowieczu wyrób pieczątek z kamienia był sprawą bardzo czasochłonną i wymagającą nie lada umiejętności manualnych, tak w dzisiejszych czasach wytworzenie stempla zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy odpowiedni sprzęt oraz komputer.

Jedną z metod jest tzw. flash. O pieczątkach tego typu często mówi się „pieczątki pre-ink” czy „beztuszowe”.  Jest to stosunkowo nowa metoda, która pojawiła się na tynku stemplarskim zaledwie kilka lat temu. Takie stemple powstają przy użyciu wrażliwej na podczerwień, specjalnej mikroporowatej gumy. Materiał naświetla się w maszynie błyskowej, a następnie taką płytkę z gotowym tekstem umieszcza się w obudowie. Do wyboru są pieczątki kieszonkowe np. z serii Modico lub pełnowymiarowe np. Colop EOS.

Drugą – znacznie popularniejszą metodą jeśli chodzi o wyrób pieczątek – jest metoda polimerowa. Polega na wygrawerowaniu konkretnego wzoru w specjalnej gumie (zwanej polimerem), którą następnie nakleja się za pomocą dwustronnej taśmy na wybrany automat.

Który rodzaj pieczątek wybrać?

Pieczątki flashowe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są wyjątkowo dokładne. Odbicie jest bardzo szczegółowe i nawet najmniejsze elementy są doskonale czytelne. Jednak są one droższe niż standardowe stemple polimerowe, a do tego wymiana płytki z danymi jest znacznie bardziej skomplikowana.

Natomiast pieczątki robione na bazie gumowego polimeru są stosunkowo niedrogie. Wymiana danych na takim stemplu jest banalnie prosta, to samo dotyczy poduszki tuszowej. Dodatkowo firmy stemplarskie oferują bardzo szeroki wybór kolorów i rodzajów automatów. Na korzyść stempli z gumą grawerowaną przemawia też fakt, że z użyciem tej technologii można wykonać pieczątki dwu lub nawet trzykolorowe.

pieczątka "duplikat" na niebieskiej poduszce do pieczątek

Różne zastosowania pieczątek

Pieczątek można używać na wiele sposobów. Podbijanie faktur czy dokumentów firmowych to ich podstawowa funkcja. Stemple doskonale sprawdzą się także w księgowości do oznaczania rachunków czy umów. Popularne wzory o treści „wpłynęło” czy „za zgodność z oryginałem” mogą znacząco usprawnić pracę całego działu. Doskonałym pomysłem są też pieczątki na kołku drewnianym. Mogą być wykorzystywane np. do znakowania paczek. Dzięki dużym wymiarom kołków można umieścić na nich logo, dane adresowe czy hasło reklamujące markę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pieczątek, metod produkcji oraz ich zastosowań, zapraszamy do kontaktu!