cart TWÓJ KOSZYK 0

Pieczątki księgowe, które usprawnią pracę Twojej firmy

Każde przedsiębiorstwo wymaga prowadzenia księgowości. Im większa firma, tym więcej dokumentów, faktur i paragonów należy sprawdzić, posortować i odpowiednio opisać. Pieczątki księgowe znacząco usprawnią i przyspieszą pracę działu księgowego. Dzięki nim dokumenty będą odpowiednio uporządkowane, umowy terminowo trafią do klientów, a Ty zaoszczędzisz czas i nerwy.

Najpopularniejsze modele pieczątek księgowych

Rozmiar, wielkość oraz rodzaj automatu zależy głównie od celu, w jakim będziesz wykorzystywać stempel. Ważne jest też to, jaka treść ma się znaleźć na pieczątce oraz jak często będziesz z niej korzystać. Przy dużej ilości tekstu oraz założeniu, że pieczątka będzie intensywnie użytkowana  – świetnym wyborem będzie automat szkieletowy. Taki stempel wykonany jest z metalu lub wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dzięki wyjątkowej budowie taki automat jest bardzo praktyczny i niezwykle trwały.

Przy wypełnianiu dokumentacji księgowej niesłabnącą popularnością cieszą się różnego rodzaju datowniki. Te małe pieczątki szybko i sprawnie ostemplują wszelkie umowy i pomogą uporządkować chronologicznie dokumenty np. zgodnie z datą ich wpłynięcia.

Szeroko wykorzystywane – nie tylko w firmach czy rachunkowości – są standardowe automaty samotuszujące. Występują w kilku podstawowych rozmiarach i najczęściej umieszcza się na nich dane osób pracujących w konkretnym dziale lub krótkie informacje np. „potwierdzam zgodność z oryginałem”, „sprawdzono pod względem merytorycznym” czy „kopia”.

Najpopularniejsze rodzaje pieczątek księgowych

Treść na pieczątce firmowej zawsze ustalana jest indywidualnie w zależności od potrzeb Twojej firmy, a także od zasad w niej panujących. Jednak istnieje kilka podstawowych wzorów stempli, które świetnie sprawdzą się bez względu na rodzaj i wielkość prowadzonej działalności. Są to:

  • PIECZĄTKA KSIĘGOWA „WPŁYNĘŁO DNIA”. Oprócz tej krótkiej informacji na takiej pieczątce możesz też umieścić dane firmy, miejsce na podpis przyjmującego dokumenty lub logo przedsiębiorstwa.
  • PIECZĄTKA KSIĘGOWA „POTWIERDZAM ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM”. Ta treść dopuszczalna jest też w innych formach np. „za zgodność z oryginałem” lub „zgodne z oryginałem”. Do tego możesz pozostawić miejsce na ręczne wpisanie daty lub wykonać taki stempel na automacie z wbudowanym datownikiem.
  • PIECZĄTKA KSIĘGOWA DEKRETACYJNA (tabelaryczna). To specjalny rodzaj pieczątek do oznaczania dokumentów. Jej treść zależy od celu, w jakim będziesz jej używał. Mogą się znaleźć na niej takie dane jak: data dekretacji, nazwisko osoby odpowiedzialnej, nr zamówienia, towaru czy informacje dot. rejestru itp.
  • PIECZĄTKA KSIĘGOWA Bardzo przydatna, jeżeli w dziale księgowym pracuje kilka osób. Dzięki temu będzie wiadomo, kto przyjął i podpisał dane dokumenty.

Jakie funkcje mogą pełnić pieczątki księgowe?

Oprócz standardowego oznaczania dokumentów pieczątki księgowe świetnie sprawdzą się przy porządkowaniu faktur. Można do tego celu wykorzystać różne kolory tuszu np. zielony dla faktur zapłaconych, niebieski dla tych, które dopiero mają być zrealizowane, a czerwony dla dokumentów przeterminowanych. W ten sam sposób można oznakować umowy, które czekają na sprawdzenie, zostały już podpisane lub wymagają poprawek. Możliwości zastosowań pieczątek firmowych jest bardzo dużo – wszystko zależy od Twojej kreatywności i realnych potrzeb firmy.