cart TWÓJ KOSZYK 0

Pieczątki księgowe, czyli jak usprawnić obieg dokumentów w firmie

W sprawnym, a przede wszystkim prawidłowym opisywaniu dokumentów finansowych przedsiębiorstwa niezwykle przydatne są pieczątki księgowe.

Dzięki nim łatwo oznaczysz ważną dokumentację, podbijesz faktury i posegregujesz wszystkie urzędowe pisma.

Według panującego w Polsce prawa, a dokładniej Art. 21 ust 1. ustawy o rachunkowości, każdy dokument księgowy musi zostać dokładnie sprawdzony i oznaczony, aby następnie móc go ująć w księgach rachunkowych.

Wykorzystanie do tego celu stempli księgowych może znacząco usprawnić twoją pracę.

Pieczątki księgowe i ich rodzaje

Pieczątki księgowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą:

  • Pieczątki dekretacyjne, inaczej nazywane tabelarycznymi, służą do oznaczania dokumentów. Wzory zazwyczaj są tworzone indywidualnie w zależności od potrzeb oraz specyfiki pracy danej firmy.
  • Pieczątki księgowe z miejscem na podpis. Tutaj także treść uzależniona jest od potrzeb przedsiębiorstwa. Do najczęściej stosowanych zalicza się: „sprawdzono pod względem merytorycznym”, „sprawdzono pod względem formalnym i rachunkowym”, „wpłynęło”, czy też „zatwierdzono do wypłaty”.
  • Pieczątka głównej księgowej – najczęściej obok podpisu to najważniejszy element na fakturze. Taka pieczątka zazwyczaj zawiera imię, nazwisko, stanowisko oraz miejsce na odręczny podpis.
pieczątki księgowe

Pieczątki księgowe – jaki automat wybrać?

Wielkość oraz rodzaj automatu zależy od ilości treści, jakie mają znaleźć się na pieczątce. Przy pieczątkach dekretacyjnych warto sięgnąć po duże, stabilne i bardzo trwałe automaty szkieletowe.

Dzięki temu przystawienie takiego stempla będzie proste i wygodne, a duża powierzchnia odbicia zapewni doskonałą czytelność nawet przy drobnym druku.

Przy pieczątkach księgowych z miejscem na podpis warto sięgnąć po automaty typu Colop 30.

Są bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu i posiadają wygodne zamknięcie, dzięki któremu masz pewność, że pieczątka nie otworzy się w trakcie transportu.

Z kolei pieczątki księgowe imienne np. dla głównej księgowej mogą zostać wykonane na odrobinę mniejszym automacie.

Świetnie sprawdzi się do tego Trodat 4911. Ten kompaktowy model pieczątki pomieści bez problemu 3 linijki tekstu, do tego występuje w wielu różnych kolorach.

Dzięki pieczątkom księgowym możesz w łatwy i szybki sposób oznaczyć, a co za tym idzie uporządkować dokumenty firmowe.

Różne kolory tuszu, także mogą okazać się niezwykle przydatne. Zielone stemple możesz przystawiać np. na fakturach zapłaconych terminowo, niebieskie na dokumentach wewnętrznych firmy, a czerwone na dokumentacji, która jest bardzo ważna i wymaga szybkiej akceptacji lub przesłania do odpowiedniego działu.

Zaprojektuj swoje pieczątki księgowe

Nasz intuicyjny i prosty w obsłudze kreator pieczątek pozwoli Ci na stworzenie indywidualnego wzoru odbicia. Potrzebujesz pieczątki księgowej o niestandardowej treści? Nie ma problemu. W ciągu kilku chwil możesz przygotować swój własny wzór, bez wychodzenia z domu. Sprawdź sam!+