cart TWÓJ KOSZYK 0
pieczątka za zgodność z oryginałem, pieczątka kopia, dokumenty, spinacze, ołówki

Pieczątka za zgodność z oryginałem – kto może z niej korzystać?

W wielu sytuacjach, szczególnie w przypadku postępowania sądowego lub administracyjnego, instytucje wymagają przedłożenia dokumentów w oryginale. Jednak biorąc pod uwagę różne okoliczności, możliwe jest posiłkowanie się odpowiednio uwierzytelnioną kopią dokumentów. Do tego celu stosuje się m.in. pieczątki za zgodność z oryginałem. Jednak należy pamiętać, że takim stemplem nie może posługiwać się każdy, a jedynie ściśle określone osoby.

Poświadczanie dokumentów – pieczątka za zgodność z oryginałem

Najczęściej, aby uzyskać poświadczenie dokumentów za zgodność z oryginałem wybieramy się do notariusza. Jednak nie tylko notariusz jest upoważniony do wykonywania takich czynności. Zgodnie z art. 129 §2 i 3 i Kodeksem postępowania cywilnego dokumenty mogą zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez:

  • pełnomocnika strony, reprezentującego daną osobę w procesie postępowania sądowego (jednocześnie pełnomocnik ten musi być adwokatem)
  • radcę prawnego
  • rzecznika patentowego
  • radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
colop dater 53

Pieczątka za zgodność z oryginałem – jak wygląda notarialne poświadczenie dokumentów?

Dokument poświadczony przez notariusza zyskuje status odpisu danego dokumentu. Notariusz poświadcza kopię, jedynie przy okazaniu oryginału pisma czy orzeczenia. Lista dokumentów, które można poddać takim czynnościom w kancelarii prawnej jest długa. Mogą to być: orzeczenia sądowe, dokumenty administracyjne, dyplomy, umowy, decyzje, zaświadczenia itp. Jednak należy pamiętać, że pieczątka za zgodność z oryginałem przystawiona przez notariusza nie w każdym postępowaniu umożliwia wykorzystanie danego dokumentu. W związku z tym, warto upewnić się w instytucji, do której składamy pismo, jaka forma dokumentu jest wymagana.

Za zgodność z oryginałem – pieczątka

W Stempleks możesz bez problemu, w kilka chwil, nie wychodząc z domu zamówić stempel, który umożliwi Ci uwierzytelnianie dokumentów. Dla pieczątki za zgodność z oryginałem najlepszym wyborem będzie automat samotuszujący – Colop 20, Wagraf B2 lub Trodat imprint 11 (nowość w naszej ofercie). Każdy z tych automatów jest niezwykle wygodny i prosty w użytkowaniu. Dodatkowo niewielki rozmiar pieczątki pozwala na jej łatwe przechowywanie i przenoszenie z miejsca na miejsce.

Kreator pieczątek Stempleks to intuicyjne narzędzie, które pozwoli Ci zaprojektować własny stempel, wybrać rodzaj i wielkość automatu, kolor obudowy, a także kolor tuszu. Sprawdź sam, jak za pomocą kilku kliknięć zamówić nasze pieczątki.