Pieczątka okrągła – kto może z niej skorzystać?

Pieczątki o tym okrągłym kształcie dają ciekawe możliwości graficzne. Mogą być nośnikami najważniejszych informacji o firmie, które pozostawia się na dokumentach
i materiałach firmowych. Sprawdzą się także jako tzw. wejściówki do klubów
i stylizowane stemple do kart lojalnościowych. Przeczytaj, jakie możliwości daje pieczątka okrągła i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie.

Pieczątka okrągła – jaki projekt jest dobry?

Najmocniejszym elementem okrągłego projektu jest środek. To właśnie w nim powinny znaleźć się informacje lub motywy graficzne, które są charakterystyczne dla Twojej firmy. W drugiej kolejności czytana jest informacja umieszczona na obwodzie pieczątki (dookoła środkowego motywu).

Hierarchia czytania okrągłego projektu – jak z niej skorzystać?

Wykorzystać taką budowę graficzną można na wiele sposobów. Oto 3 z nich:

 • Przykład nr 1: dwuczłonowa nazwa firmy, w której pierwszą część stanowią informacje o profilu działalności, a druga to unikalna nazwa własna:
  1. Sklep spożywczo-przemysłowy – pierwszy człon, czyli profil działalności firmy. Umieszcza się go na obwodzie projektu.
  2. U Kasi – unikalna nazwa własna. Powinna znaleźć się na środku kompozycji.
 • Przykład nr 2: długa nazwa firmy i ciekawe, charakterystyczne logo, które jest kojarzone z firmą (bardziej rozpoznawalne niż sama nazwa przedsiębiorstwa):
  1. Klub muzyczny Stary Klasztor – nazwa określająca profil działalności i zawierająca nazwę własną. Można ją umieścić na obwodzie pieczątki. W takiej sytuacji stanowi ona także element zamykający kompozycję.
  2. Logo np. gotyckie okno – należy je umieścić w mocnym punkcie kompozycji, czyli na środku, ponieważ jest ono charakterystyczne dla tego klubu.
 • Przykład nr 3: pieczątka okrągła specjalnego przeznaczenia np. odbijana na kartach lojalnościowych:

  1. Kawiarnia Caffè Nero, Wrocław ul. Świdnicka 20
  – główna nazwa połączona
  z adresem (jako identyfikator, który mówi, skąd jest karta lojalnościowa i reklama, która przypomina, gdzie lokal się znajduje). Należy ją umieścić na obwodzie pieczątki, jako element zamykający kompozycję.
  2. Logo: kubek kawy z napisem Nero – ten element powinien być największy i umieszczony na środku projektu.

okrągła pieczątka

Jak dzięki okrągłym pieczątkom zwiększyć rozpoznawalność firmy?

Stworzenie unikalnego projektu, który jest czytelny i rozpoznawalny to klucz do sukcesu w budowaniu świadomości marki. Oryginalny efekt można uzyskać poprzez nietypowe ułożenie informacji, np. umieszczając je na okręgach schodzących się do środka projektu. Przy takim ułożeniu napisów, należy pamiętać o zachowaniu czytelności.

Kolejnym pomysłem na wyróżnienie się jest stylizacja projektu pieczątki poprzez:

 • czcionkę użytą w projekcie,
 • kolor tuszu np. w odcieniach brązu, który sprawia wrażenie, że jest to stary stempel,
 • logo – nawiązujące do starego wzornictwa lub konkretnego nurtu w sztuce,
 • informacje – sformułowania stylizowane np. na starą gazetę, język staropolski itp.

Wszystkie te zabiegi mogą sprawić, że pieczątka okrągła będzie unikatowa, co wpłynie na budowanie rozpoznawalności marki.

Spójność identyfikacji firmy  – lokal w konkretnym stylu

Na kreowanie wizerunku firmy składa się wiele działań. One wszystkie muszą być spójne. Oznacza to, że jeśli stylizujesz lokal, biuro czy sklep internetowy na konkretny trend, to musisz pamiętać, że wszystkie elementy wizualne muszą być zgodne z jedną wizją. Obejmuje to także papier firmowy i inne elementy, na których umieszczona jest identyfikacja graficzna. Dotyczy to również stempla firmowego.

Pieczątka okrągła doskonale sprawdzi się w firmach, które identyfikacją nawiązują do stylu vintage, old-school, pin-up i wszystkich tych, które swoje korzenie mają w latach, w których pieczątki okrągłe były powszechnie stosowane. Warto wiedzieć, że kiedyś dostępne były tylko okrągłe egzemplarze, prostokątne powstały dopiero później.

Pieczątka okrągła – prosty sposób na budowanie rozpoznawalności marki

Okrągły kształt pieczątki zwraca na siebie uwagę, a więc szukając oryginalnych rozwiązań identyfikacyjnych firmy, warto sięgnąć po taki właśnie stempel. Pieczątka okrągła doskonale eksponuje logo lub nazwę firmy, gdy umieści się je na środku – okrągły model daje możliwość umieszczenia dużego elementu w centrum projektu, który nie zaburza czytelności napisów, znajdujących się na obwodzie kompozycji.

Pieczątka okrągła może być także stemplem zawierającym podstawowe informacje
o firmie. Korzystając z naszego kreatora, można na tego rodzaju stemplu umieścić w czytelny sposób od 2 linii tekstu na pieczątce Colop Printer R17 do 7 linii tekstu na modelu Colop Printer R40. Zachęcamy do tworzenia autorskich projektów oraz korzystania z naszych szablonów dostępnych w kreatorze online!