cart TWÓJ KOSZYK 0
rozproszony mężczyzna w pracy przed komputerem

Rozpraszacze w pracy, czyli co wpływa na naszą wydajność?

W pracy nie zawsze udaje nam się utrzymać najwyższy poziom skupienia. Każdy ma swój własny rytm koncentracji, a momenty bardzo wysokiego skupienia przeplatane są ze spadkami kondycji. Jest to proces zupełnie naturalny i normalny. Co więcej, niektórzy pracownicy są wyjątkowo wrażliwi na bodźce płynące z zewnątrz. W związku z tym, w niekorzystnym środowisku okresy niskiego skupienia u takich osób będą znacznie dłuższe. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy zadbać o wygląd biura, odpowiednią cyrkulację powietrza, oświetlenie oraz ciszę – zwłaszcza jeśli w biurze znajdują się przestrzenie typu open space.

Dobór odpowiednich mebli

Najważniejszym meblem w biurze czy też gabinecie jest bez wątpienia biurko. Aby móc w pełni skupić się na powierzonych zadaniach, taki mebel powinien być dopasowany do potrzeb pracowników i funkcjonalny. Niezwykle istotna jest wysokość biurka lub stołu. Blat powinien być umiejscowiony na tyle wysoko, aby osoba przy nim siedząca mogła zachować naturalne położenie rąk (kąt prosty między ramieniem a przedramieniem). Za optymalną wysokość uważa się 72-75 cm, jednak dla osób o dużym wzroście może to być przedział 80-85 cm. Aby móc swobodnie pracować w pozycji siedzącej, niezbędne jest też ergonomiczne krzesło, które zapewni zdrową i prawidłową postawę.

Cyrkulacja powietrza i odpowiednia temperatura

W biurze spędzamy średnio 8 godzin dziennie, czasami nieco więcej. Dlatego ważnym aspektem, który ma ogromny wpływ na komfort i jakość pracy, a co za tym idzie – na efektywność pracowników – jest temperatura. Jeśli jest zbyt niska, nie wpływa to dobrze na wydajność i terminową realizację projektów. Organizm człowieka wydatkuje całą energię na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, w związku z tym znacznie trudniej jest się skupić np. na przygotowaniu umowy. Sytuacja wygląda podobnie, gdy w biurze jest zbyt ciepło. Wysokie temperatury rozleniwiają, a praca w upale nie należy do przyjemności. Zaleca się, aby w biurze temperatura wynosiła pomiędzy 20 a 23 stopnie Celsjusza.

Oświetlenie

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego oświetlenia, ponieważ ma to duży wpływ na powstawanie wad wzroku. Źle dopasowane światło może powodować bóle głowy, senność czy zbytnie pobudzenie, a to nie wpływa korzystnie na efektywność i realizację założonych celów. Rodzaj, moc oraz natężenie oświetlenia w lokalach biurowych to czynniki regulowane przez przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz polskie normy:

  • PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia;
  • PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.

Rozpraszaczy w miejscach pracy jest bardzo wiele. Nie da się wyeliminować wszystkich, ale dzięki fachowej wiedzy można stworzyć komfortową przestrzeń, która dobrze wpływa na samopoczucie zarówno pracowników, jak i pracodawców.