cart TWÓJ KOSZYK 0
plakat do kuchni

Plakaty do kuchni – jeden detal, mnóstwo możliwości

Moda na geometrię w pomieszczeniach jest ponadczasowa. Wprowadza porządek i dekoruje wnętrze, tworząc podziały. Urządzając wnętrze, należy dopasować wszystkie elementy do siebie − dotyczy to nie tylko motywów, ale także akcesoriów. Plakaty do kuchni w nowoczesnych ramach to idealny dodatek. Jednak jaki motyw wybrać, by pasował do Twojego wnętrza?

plakat do kuchni

Plakat we wnętrzu – gdzie i jak go umieścić?

Dodatki umieszczone we wnętrzu muszą znajdować się w takim miejscu, które jest widoczne i jednocześnie nie wpływa na wygodę użytkowania przestrzeni. Co to oznacza w praktyce? Często w nowoczesnych sypialniach, pokojach czy salonach zdarza się, że oprawione plakaty stawia się na podłodze – oparte jedyne o ścianę. Znajdują się one w miejscach, które nie kolidują z ciągiem komunikacyjnym mieszkania.

Takie rozwiązanie nie sprawdzi się natomiast w łazience czy kuchni – plakaty do kuchni czy łazienki muszą wisieć na ścianie. Jest to związane z rodzajem użytkowania pomieszczenia – podłoga w kuchni często się brudzi, a ta w łazience jest mokra (przy każdym myciu podłogi trzeba by było podnosić plakaty z podłogi), a do tego często kuchnia czy łazienka to małe pomieszczenia.

Najczęściej plakaty wiesza się geometrycznie na ścianie np.:

  • na jednej wysokości w równych odstępach,
  • na różnych wysokościach zgodnie ze skośną osią (jak pola szachownicy w kolorze czarnym),
  • na dwóch lub większej ilości osi, tworząc symetryczną mozaikę.

W ostatnim czasie pojawiła się także moda na wieszanie plakatów w sposób zaburzający symetrię pomieszczenia. Taka jest np. mozaika, która na pozór sprawia wrażenie chaosu, a tak naprawdę oparta jest na kole – kompozycje powieszone są w równych odległościach od siebie na osi w kształcie łuku, owalu lub koła. Który sposób wybrać? Powieś plakaty tak, by dopełniały kompozycję całego wnętrza − w pustych miejscach, gdzie nie wiszą szafki kuchenne np. nad stołem.

Plakaty do kuchni – stwórz wyjątkowe wnętrze

Pierwszym krokiem do stworzenia dobrego projektu zagospodarowania przestrzeni, jest zastanowienie się nad wymaganiami, jakie musi ona spełniać. Tutaj w pierwszej kolejności należy postawić na użytkowość i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie wyposażenie jest konieczne, by przestrzeń była wygodna i spełniała swoje przeznaczenie. To oznacza, że w kuchni najpierw należy zaprojektować rozmieszczenie mebli. Kolejnym krokiem jest dopasowanie materiałów i kolorystyki – trzeba znaleźć odpowiedni kolor ścian i styl mebli oraz przemyśleć rozmieszczenie wyposażenia. Warto rozważyć, czy garnki, zastawa itp. elementy będą schowane czy będą stanowiły także elementy wystroju.

Mając wiedzę dotyczącą kolorystyki i materiałów, należy dobrać odpowiednie oprawy sprawiające, że plakaty do kuchni będą stanowiły spójny element całej kompozycji. Łącząc ze sobą kolory i faktury, trzeba postępować według pewnych schematów kolorystycznych:

  • Stonowanie (barwy pokrewne) – w pomieszczeniu przeważają jasne kolory o niskim nasyceniu. Meble mają barwy, pochodzące z tej samej rodziny kolorystycznej. Dodatki również powinny być neutralne – bez wzorów i intensywnych faktur. Nowoczesne stonowane wnętrza najczęściej oparte są na kolorach: szarym, białym, écru, niebieskim.
  • Kontrast – kolory mebli i ścian są nasycone i łączone w taki sposób, by tworzyć kontrast. Ten schemat łączy np. barwy znajdujące się naprzeciw siebie na kole barw, czyli tak zwane barwy dopełniające np. fioletowy z zielonym (zasada przyciągania się przeciwieństw). To odważne połączenie jest modne w nowoczesnych mieszkaniach. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia, łazienka, jednak w sypialni kolorystyka powinna sprzyjać odpoczynkowi, a nie pobudzeniu. Ten trend w urządzaniu pomieszczeń pozwala na to, by plakaty do kuchni były w kolorowych, jaskrawych ramach.
  • Monochromatyczność – ta zasada kolorystyczna oparta jest na łączeniu różnych odcieni tego samego koloru np. jasna niebieska ściana, niebieskie meble i granatowe dodatki, takie jak tkaniny (zasłony, rolety) albo plakaty do kuchni. Ta zasada często stosowana jest w eleganckich wnętrzach.

Łączenie ze sobą faktur i deseni wymaga zachowania umiaru, ponieważ, gdy we wnętrzu jest zbyt dużo szczegółów, powstaje wrażenie chaosu. Dlatego np. gdy na ścianach jest wzorzysta tapeta, warto zdecydować się na gładkie (nieozdobne) meble i stonowane dodatki. Należy także pamiętać, że w przypadku dodatków, takich jak plakaty do kuchni, oprawa nie powinna zdominować kompozycji przedstawionej na plakacie.

Plakaty do kuchni – jaki motyw pasuje do tego wnętrza?

Oryginalne i piękne pomieszczenie można urządzić przy użyciu zwykłych mebli i gładkich ścian, ale w połączeniu z wyjątkowymi dodatkami. Nowoczesne metody druku sprawiły, że plakaty do kuchni to nie tylko zwykłe grafiki, ale także prawdziwe arcydzieła. Które wybrać? Jeśli Twoja kuchnia to nowoczesny, kontrastowy pop-art, najlepszym wyborem będzie grafika nawiązująca do stylistyki komiksowej. Masz kuchnię w stylu prowansalskim? Powieś na ścianie kompozycje przedstawiające zioła np. lawendę. Jeśli twoja kuchnia jest neutralna – wybierz równie delikatny akcent np. plakaty do kuchni przedstawiające minimalistyczne grafiki. Dzięki temu Twoja kuchnia na pewno będzie wyglądała zjawiskowo.