Komu potrzebna jest pieczątka imienna?

Pieczątki nagłówkowe, czyli zawierające pełne dane firmy, są niezwykle przydatne w każdym przedsiębiorstwie. Chociaż polskie prawo nie wymaga od firm, aby posiadały taki stempel, funkcjonowanie bez niego jest praktycznie niemożliwe. Pieczątka imienna cieszy się niemal taką samą popularnością jak standardowe pieczątki firmowe. Zakres jej zastosowania jest jednak znacznie szerszy.

Pieczątka imienna dla przedstawicieli wolnych zawodów

Decydując się na zamówienie pieczątki nagłówkowej swojej firmy, polscy przedsiębiorcy na ogół mogą umieścić na niej dowolne dane. Najczęściej jest to pełna nazwa działalności, imię i nazwisko właściciela, a także informacje adresowe. Jednak zdarza się – i to nierzadko – że na takim stemplu znajduje się logo, hasło reklamowe czy adresy mediów społecznościowych.

Niestety prawo nie dla każdego jest tak łagodne i elastyczne. Przedstawiciele niektórych wolnych zawodów np. lekarze, pielęgniarki czy weterynarze muszą się trzymać ściśle określonych wytycznych, projektując swoje stemple. O tym, jak powinna wyglądać pieczątka imienna lekarza i jakie konkretnie dane powinny się na niej znaleźć, szczegółowo mówi uchwała nr 110/05/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 września 2005 r.

Pieczątka imienna i zakres jej zastosowań

Zastosowanie pieczątek imiennych może być bardzo różne w zależności od potrzeb. Lekarze i pielęgniarki używają ich do wystawiania zaświadczeń, zwolnień czy recept. Natomiast w księgowości taki stempel doskonale sprawdzi się do uwierzytelniania dokumentów, a w życiu prywatnym – do znakowania swojej własności. Bowiem po pieczątki imienne bardzo często sięgają osoby posiadające sporej wielkości prywatną bibliotekę. Wtedy taki stempel nazywany jest exlibris i służy do znakowania książek, tak aby wiadomo było, kto jest właścicielem danej pozycji. Exlibrisy przyjmują najczęściej formę ozdobnej, wieloelementowej pieczęci.

pieczątka, pieczęć, stempel, exlibris, ekslibris

Pieczątki imienne – jaki automat wybrać?

Wybór automatu uzależniony jest od wielu czynników m.in. od ilości treści zawartej na pieczątce oraz częstotliwości, z jaką będziesz z danego stempla korzystał. Jeżeli pieczątka imienna będzie używana sporadycznie – spokojnie możesz zdecydować się na niewielki automat samotuszujący Colop 20 lub Colop 30. Jeżeli natomiast planujesz często korzystać ze swojej pieczątki „w terenie” lepsza może okazać się wersja kieszonkowa – Colop Mouse w rozmiarze 20 lub 30. Do stempli typu exlibris świetnie sprawdzą się automaty samotuszujące, okrągłe lub tradycyjne pieczątki na drewnianym kołku lub kołysce.

Jeśli masz wątpliwości co do wyglądu i wielkości Twojej pieczątki imiennej, możesz skorzystać z naszego specjalnego kreatora. Dzięki niemu w prosty sposób zaprojektujesz swój własny, indywidualny i niepowtarzalny wzór odbicia, a inteligentny system podpowie, jakiej wielkości automat będzie dla Ciebie najlepszy.