cart TWÓJ KOSZYK 0
pieczątki wagraf polan 8

Jak powinna przebiegać utylizacja pieczątek?

Rozmaite stemple i pieczątki stanowią ważne atrybuty każdego przedsiębiorcy. To nieodłączny element niemal każdej umowy, który pomaga nadać jej autentyczność i zweryfikować tożsamość kontrahenta. W każdej firmie może jednak dojść do sytuacji, w której przygotowana wcześniej pieczątka straci na ważności, przez co będzie musiało dojść do jej likwidacji. W jaki sposób powinna przebiegać utylizacja pieczątek?

Kiedy utylizacja pieczątek staje się koniecznością?

Istnieje szereg okoliczności, powodujących dezaktualizację zawartych na stemplach informacji. Jedną z nich jest przekształcenie formy prawnej przedsiębiorstwa. W sytuacji, w której firma zmieniła profil działalności np. ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę jawną, przedsiębiorstwo powinno odświeżyć wizerunek swoich pieczątek. Decyzja ta pomoże uniknąć ewentualnych problemów natury prawnej oraz nieumyślnego wprowadzenia w błąd swoich kontrahentów.

Do najpopularniejszych przyczyn wymiany poprzednich pieczątek należy również zmiana lokalizacji firmy – adres siedziby przedsiębiorstwa bez wątpienia należy do jednych z najważniejszych informacji na stemplu. Poprawność tego typu danych jest szczególnie istotna dla firm, która świadczy usługi „na miejscu”. Jeśli adres firmy uległ zmianie, a informacja ta nie znajdzie się na służbowej pieczątce, klienci mogą napotkać na utrudnienia w bezpośrednim kontakcie.

Utylizacja pieczątek może być wywołana również względami estetycznymi. Jeśli firma zdecydowała się na zmianę wizerunku (np. odświeżenie logotypu, zmiana czcionek czy szaty graficznej strony), warto rozważyć wymianę pieczątki na zupełnie nowy wzór, który doskonale wkomponuje się w nową linię wizualną firmy.

Utylizacja pieczątek – jak przeprowadzić ją prawidłowo?

W świetle obowiązującego obecnie prawa nie istnieją obecnie żadne odgórne wytyczne, które nakazywałyby podążania zgodnie ze ściśle określonym schematem. Matrycę przestarzałej pieczątki można np. pociąć nożyczkami. Warto pamiętać jednak, że utylizacja pieczątek może zostać potwierdzona poprzez spisanie odpowiedniego protokołu. Dokument ten powinien zawierać wzór odcisku utylizowanej pieczątki, a sam proces zniszczenia należy przeprowadzić przy obecności wewnętrznej komisji.

Dlaczego utylizacja pieczątek powinna znaleźć odzwierciedlenie w zakładowej dokumentacji? Oficjalny protokół stanowi ważne potwierdzenie, że dana firma wykluczyła dany stempel z firmowego obiegu. W hipotetycznej sytuacji, w której do firmy wpływa umowa, nawiązana przez osobę nieposiadającą już stosownych uprawnień, przedsiębiorstwo może udowodnić, że dołożyło wszelkich starań, aby zapobiec takim sytuacjom (a druga pieczątka została wykonana bez ich wiedzy).

Zamów nowe pieczątki od Stempleks

Jeśli utylizacja pieczątek staje się koniecznością, warto jak najszybciej zamówić nowe, aktualne wzory. Na naszej stronie znajduje się wiele zróżnicowanych modeli, które doskonale sprawdza się w charakterze pieczęci firmowych, imiennych. Nasze produkty występują w wielu zróżnicowanych rozmiarach i wariantach, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w każdym przedsiębiorstwie.