cart TWÓJ KOSZYK 0

Pieczątki Exlibris

pieczątki ex libris

Różnego rodzaju pieczątki towarzyszą nam w życiu niemal każdego dnia, choć na ogół nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. W końcu większość pism i listów, które otrzymujemy, opatrzonych jest pieczątkami., podobnie jak recepty otrzymane od lekarza. Jeśli zaś prowadzimy własną firmę, czy nawet niewielki, jednoosobowy biznes, to pieczątki stają się ważnym elementem naszej służbowej działalności. Pieczątki mogą być naprawdę różne, zarówno pod względem estetycznym – kształtu, koloru, czy formy, jak i treści, którą zawierają. Wykorzystywane są w większości zawodów. Pora przyjrzeć im się nieco bliżej.

 

Co to jest pieczątka i jakie są jej rodzaje?

Głównym zadaniem pieczątki jest pozostawienie trwałego śladu – odcisku na papierze o określonej treści. Pieczątki mogą występować w różnych kształtach i wymiarach. Wśród najpopularniejszych prym wiodą te prostokątne, kwadratowe i okrągłe, ale znajdziemy również pieczątki o mniej standardowych kształtach. Ze względu na budowę oraz materiał, z którego zostały wykonane, pieczątki dzielimy na: automatyczne, metalowe, drewniane, klasyczne, szkieletowe, kieszonkowe, w długopisie lub piórze, suche stemple, stemple elektroniczne. Co ciekawe, „pieczątką” nazywamy zarówno samo urządzenie, służące do ich robienia, jak i gotowy ślad. Ze względu na metodę wytwarzania pieczątek, możemy podzielić je jeszcze na: laserowe, polimerowe i flashowe. Warto wiedzieć, że pieczątki z powodzeniem stosuje się także w branży dziecięcej – stanowią świetną, rozwijającą zabawkę dla dzieci, wspierającą zdolności małej motoryki. W tej odsłonie najczęściej występują jako bajkowe postacie, zwierzątka i kształty.

 

Pieczątki – po co i dla kogo?

Ciężko wyobrazić sobie właściciele firmy, urzędnika, lekarza, prawnika, czy pracownika bankowego, który na swoim biurku nie posiadałby przynajmniej jednej pieczątki. Warto wiedzieć, że posiadanie pieczątki firmowej, w przeciwieństwie do firm i instytucji państwowych, dla prywatnych przedsiębiorców nie jest obowiązkiem. Nie zmienia to jednak faktu, że pieczątkę firmową mimo wszystko zdecydowanie warto mieć! Jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy – jednym prostym ruchem możemy nadrukować najważniejsze dane firmy, typu nazwa, NIP i adres, zamiast każdorazowo przepisywać ręcznie. To spora wygoda i oszczędność czasu! Na pieczątce można umieścić także dane kontaktowe – numer telefonu, adres email, co może być bardzo wygodne i ułatwić nawiązanie kontaktu pomiędzy klientem, a właścicielem firmy. Dzięki profesjonalnym pieczątką buduje się także wizerunek swojej firmy – dzięki temu sprawia ona wrażenie bardziej wiarygodnej i godnej zaufania. Na pieczątce można umieścić, także logo firmy, czy kreatywne hasło, zwracając tym samym uwagę klienta i wyróżniając na tle konkurencji. Pieczątka może być zatem także oryginalną i ciekawą formą reklamy.

 

Inne zastosowanie pieczątek – pieczątki exlibris

Czym są pieczątki Exlibris? Czy spotkałeś się z takim terminem? Są to ozdobne pieczątki, które stosuje się do znakowania posiadanych książek. To prawdziwa gratka dla wszystkich moli i miłośników czytelnictwa, który na swoich półkach i w domowych biblioteczkach posiadają wyjątkowe egzemplarze, prawdziwe białe kruki. Pieczątki exlibris służą jako znak własności – oznakowane w taki sposób w symboliczny sposób należą do danego kolekcjonera, może także wskazywać na przynależność do danego księgozbioru. Sama nazwa exlibris wychodzi się z łacińskich słów „ex libris”, czyli „z książek”. Historia tego typu znakowania książek sięga już nawet odległych czasów przed naszą erą i glinianych egipskich tabliczek. W Polsce po raz pierwszy można mówić o exlibris w kontekście malowania herbów w księgach.

 

W jakim celu obecnie stosuje się pieczątki exlibris?

Pieczątki exlibris mogą stanowić z jednej strony wspaniałą ozdobę, a z drugiej posiadają także walory praktyczne – jeśli oznaczymy w ten sposób posiadane książki, ryzyko ich zgubienia, czy nieoddania przez osoby, które je od nas pożyczyły, zdecydowanie maleje. Exlibris często ma takie dużą wartość sentymentalną, a książki pięknie oznakowane przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Prawdziwi kolekcjonerzy książek uwielbiają w ten sposób tworzyć swoje niepowtarzalne zbiory i z prawdziwą dumą gromadzić oraz znakować wyjątkowe dla siebie pozycje czytelnicze. Pieczątka ekslibris może także posłużyć za wyjątkowo, zdecydowanie bardzo oryginalny i niepowtarzalny prezent! Jeśli wiemy, że obdarowana osoba uwielbia literaturę i kolekcjonuje książki bliskie swojemu sercu, to taki upominek zdecydowanie może okazać się strzałem w dziesiątkę! Kolejne zastosowanie pieczątek exlibris to znakowanie w ten sposób książek, które mają zostać wręczone jako różnego rodzaju nagrody – w konkursach, plebiscytach, na galach, jako podziękowanie dla pracowników, czy też dla uczniów i studentów, którzy wyróżniają się wzorowymi wynikami w nauce. To nietypowa i bardziej nieszablonowa forma tradycyjnej dedykacji, która na pewno zostanie doceniona. Wzór takiej pieczątki można dobrać indywidualnie – najczęściej stosuje się krótki tekst, podziękowanie, hasło, symbol, inicjały, imię i nazwisko, samo słowo Ex libris, zwrot „należy do” lub „własność”. Istnieje także możliwość odwzorowania na takiej pieczątce nawet swojego odręcznego podpisu!

 

Pieczątki Ex Libris – jaki automat wybrać?

Pieczątki Ex Libris zazwyczaj się na dużych okrągłych, kwadratowych bądź prostokątnych stemplach (np. Colop r50, Colop Q43).

Pieczątka okrągła colop r50 stempleks.pl

Popularne też są tradycyjne stemple drewniane z osobną poduszką tuszową.

stempel ślubny

W dzisiejszych czasach, mimo dostępu do większości książek w formie elektronicznej, wiele osób docenia wersję papierową i posiada pokaźne prywatne biblioteczki. Dzięki pieczątkom Ex Libris właściciele księgozbiorów mogą w prosty sposób oznaczyć swoje woluminy. Jest to nie tylko wyraz szacunku do drukowanej wersji powieści czy noweli, ale także świadczy o przywiązaniu posiadacza biblioteczki do tradycji. Dodatkowym atutem oznaczania książek z pomocą stempli Ex Libris jest fakt, że osoby pożyczające wybrane pozycje, czują, że powinny o nie odpowiednio zadbać (nie zaginać rogów, uważać na zabrudzenia itp.), a także terminowo zwrócić tytuł.

Pieczątki Ex Libris na prezent

Ten rodzaj stempla doskonale sprawdzi się jako prezent. Osoby, które lubią czytać i kupować książki w formie papierowej na pewno docenią taki podarunek. Szeroki wybór automatów do pieczątek Ex Libris pozwoli stworzyć pieczątkę tradycyjną – na drewnianym kołku, lub nowoczesną – na praktycznym automacie samotuszującym. Ogromnym atutem tego rodzaju pieczątek jest możliwość prostej wymiany polimera – gumki z danymi. Dzięki temu ten sam automat można wykorzystywać wielokrotnie. W związku z tym bez najmniejszego problemu będziesz mógł przerobić swoją pieczątkę Ex Libris np. na stempel okolicznościowy.

 

Pieczątki Ex Libris w Stempleks

Chcesz zamówić dla siebie lub dla swojej firmy profesjonalne i staranne pieczątki? Mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Dzięki drukarni internetowej Stempleks, masz możliwość zamówić różnego rodzaju pieczątki nie wychodząc ze swojego domu! To bardzo wygodna i komfortowa opcja! Wszystkie szczegóły możesz ustalić online, a następnie odebrać gotową przesyłkę z paczkomatu lub za pośrednictwem firmy kurierskiej. Ogromna oferta firmy obejmuje: pieczątki imienne, firmowe, lekarskie, kieszonkowe, datowniki, stemple drewniane, pieczątki okrągłe i owalne, kwadratowe, tabelaryczne, z logo, numeratory, suche stemple oraz oczywiście akcesoria do pieczątek: polimery, poduszki tuszowe, tusze.

Wybieraj z szerokiej gamy dostępnych pieczątek dla firm oraz dla klientów indywidualnych lub napisz celem stworzenia pieczątki online na indywidualne zamówienie. Szybka realizacja zamówienia, fachowe doradztwo oraz korzystne, niewygórowane ceny sprawiają, że tworzenie pieczątek to czysta przyjemność. Warto na własne oczy zapoznać się z ofertą.

 

Po jakie pieczątki sięgamy najczęściej?

Klienci najczęściej sięgają po pieczątki imienne oraz modele dla firm, które świetnie sprawdzają się w pracy, na różnego rodzaju stanowiskach. Ogromną popularnością cieszą się także pieczątki kieszonkowe, których niewątpliwą zaletą jest ich kompaktowy rozmiar. W zależności od zapotrzebowania można zdecydować się na pieczątki mieszczące od 3 do nawet 9 linijek tekstu! Modele plastikowe albo drewniane.

Przy okazji zamawiania pieczątek od Stempleks, warto dobrać także inne, przydatne akcesoria, znacznie ułatwiające życie każdego przedsiębiorstwa: papier firmowy, teczki, koperty, banery reklamowe, notesy, katalogi, długopisy, dyplomy, vouchery, karty lojalnościowe.