cart TWÓJ KOSZYK 0

Ulotki offsetowe czy cyfrowe – jaki rodzaj druku wybrać?

Offset to jedna z najczęściej stosowanych technik druku. Jego największą konkurencją jest druk cyfrowy – również rodzaju druku płaskiego. Który z nich wybrać? Przeczytaj, czym się różnią ulotki offsetowe od tych drukowanych cyfrowo.

szablony ulotek stempleks

Ulotki offsetowe – co to za rodzaj druku?

Offset to odmiana druku płaskiego. W przypadku druku offsetowego obraz przenoszony jest na podłoże z aluminiowej matrycy za pomocą odbicia na bębnie pokrytym gumą. Ten mechanizm przenoszenia obrazu sprawił, że druk ten jest nazywany także drukiem pośrednim. Jest to jedna z najtańszych metod wykonywania druków w bardzo krótkim czasie.

Druk offsetowy dzieli się na dwa rodzaje:

  • arkuszowy – najczęściej stosowany do wydruków niskonakładowych jak: plakaty, broszury, etykiety, katalogi, gazetki promocyjne.
  • zwojowy – najczęściej wykorzystywany jest do realizacji wysokonakładowych jak: czasopisma, gazety, magazyny.

Ulotki offsetowe zaliczają się do druków niskonakładowych, a zatem drukowane są w technice offsetu arkuszowego. Warto jeszcze wiedzieć, że druk offsetowy jest dość wymagający, ponieważ trzeba umiejętnie ustawić kolory na maszynie drukującej, a do tego zadrukowana powierzchnia musi wyschnąć – inaczej niż w przypadku druku cyfrowego.

Ulotki cyfrowe – co warto wiedzieć o tej technice?

Maszyny do druku cyfrowego swoje działanie opierają na technologii elektrofotografii – jej podstawy są zbieżne z zasadami działania kserokopiarki. Proces ten wygląda następująco:

  1. Bęben pobiera cząsteczki tonera (który ma formę proszku) naładowanymi elektrostatycznie obszarami.
  2. Cząsteczki tonera przyczepiają się do papieru, dzięki ładunkowi elektrostatycznemu.

Ograniczeniem w przypadku druku cyfrowego jest format. Najczęściej maszyny cyfrowe nie przekraczają formatu B3 (50 × 35 cm). Kolejnym elementem ograniczającym w druku cyfrowym jest podłoże – niestety prawie na połowie materiałów, jakie proponuje rynek, nie da się wykonać druku cyfrowego. Niektórzy wskazują także jako wadę jakość druku cyfrowego, twierdząc, że druk offsetowy przewyższa go pod tym względem.

Zalety, jakie ma druk cyfrowy to:

  • bardzo niski koszt wykonania jednej odbitki,
  • możliwość łatwego wprowadzania zmian do pliku cyfrowego,
  • krótki czas przesłania pliku do realizacji.

Wyżej wymienione walory sprawiają, że druk cyfrowy stał się najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy trzeba wykonać wydruk w bardzo krótkim czasie i małym nakładzie (nawet kilka sztuk).

 

Co jest lepsze: offset czy druk cyfrowy?

Ulotki offsetowe są najbardziej opłacalne w przypadku, gdy nakład ich jest duży i jest szansa na to, że w przyszłości będzie potrzeba dodrukowywania tego samego projektu, ponieważ do każdego wydruku offsetowego muszą zostać przygotowana 4 matryce (C,M,Y,K), czyli blachy naświetleniowe CTP. Odpowiadają one czterem podstawowym kolorom, które sumarycznie dają pełne spektrum barw (full color). Warto wiedzieć, że przygotowanie do druku offsetowego wymaga dużych nakładów czasowych, ale daje za to większe możliwości operowania kolorem. Zatem przejścia tonalne czy nietypowe odcienie, będę wyglądały dużo ładniej niż w przypadku druku cyfrowego. Ulotki offsetowe to doskonały wybór dla firm, które potrzebują ulotek wysokiej jakości barwnej o dużym nakładzie z możliwością dodruku w przyszłości.

Ulotki drukowane cyfrowo opłacalne są najbardziej w momencie, kiedy mowa jest o niskim nakładzie. Dodatkowo warto się na tę opcję zdecydować, jeśli czas wykonania druku ma być bardzo krótki.

Wspólną zaletą współczesnego druku offsetowego i cyfrowego jest wysoka jakość – dokładne odwzorowanie szczegółów, przejść tonalnych, drobnych konturów. Jak odpowiednio przygotować plik do druku, by uzyskać zamierzony efekt? Projekt można wykonać w naszym kreatorze ulotek, a resztą zajmiemy się my! Jeśli szukasz indywidualnych rozwiązań, skontaktuj się z nami. Zaproponujemy projekt ulotki, który odpowie na Twoje zapotrzebowanie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą ulotek!