cart TWÓJ KOSZYK 0

Pieczątki na produktach spożywczych – czy wiesz jak je odczytywać?

Jeśli mielibyśmy wskazać najbardziej popularne wykorzystanie pieczątek, z pewnością byłaby to praca urzędowa. Jednak każdego dnia ze stemplami spotykamy się w sklepie czy supermarkecie. Pieczątki na produktach spożywczych, mimo ich powszechności, nie przez każdego są proste do rozszyfrowania. Zobacz, czego możesz dowiedzieć się
z ich treści.

Pieczątki na produktach spożywczych – termin ważności

To podstawowy element, na jaki zwracamy uwagę podczas zakupów spożywczych,
by nie wybrać produktu niezdatnego do jedzenia lub picia. Wielu konsumentów ma przeświadczenie, że data ważności odbita na opakowaniu zawsze oznacza, że po jej przekroczeniu towaru nie wolno spożywać.

Trzeba jednak wiedzieć, że pieczątki na produktach spożywczych różnią się od siebie. Jeśli data jest poprzedzona zwrotem „należy spożyć do”, wtedy bezwzględnie oznacza to, że po przekroczeniu tego terminu produkt jest niezdatny do spożycia. Dotyczy to głównie towarów o krótkim terminie przydatności do spożycia, jaki ma np. większość produktów nabiałowych.

Z kolei jeśli widzimy etykietę z napisem „najlepiej spożyć przed końcem” lub „najlepiej spożyć do”, nie musimy aż tak restrykcyjnie przestrzegać towarzyszącej mu daty. Taki tekst wskazuje minimalny okres, w którym produkt zachowa swoje właściwości. Jeśli będzie przechowywany w odpowiednich warunkach, możemy spożyć go też po przekroczeniu podanego terminu.

Od chowu ekologicznego do klatkowego

Oznaczenia, które wciąż dla wielu kupujących są czarną magią, to kody stemplowane na jajkach. Ale tak jak inne pieczątki na produktach spożywczych, one również mają prosty do zapamiętania podział. Powinniśmy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy to litery widoczne na wytłaczance, odpowiadające klasom produktów.

„A” wskazuje na najwyższą klasę – takie jajka są świeże, a ich skorupka nieuszkodzona. „A premium” oznacza dodatkowo, że jajka pakowano do wytłaczanek nie później niż tydzień przed dostarczeniem ich do sklepu. Niższa kategoria „B” dotyczy jajek o obniżonej jakości. Wytłaczanki oznaczone „C” zawierają jajka niesortowane, które nie nadają się do detalicznej sprzedaży.

Oprócz tego ważnym aspektem jest pierwsza cyfra odbita na samym jajku – w przedziale od 0 do 3. Im jej wartość jest niższa, tym lepsze warunki zapewniono kurom składającym jajka. Czyli: numer 0 oznacza jajka od kur z chowu ekologicznego, natomiast 3 – z chowu klatkowego. Jeśli więc zależy Ci na jakości kupowanych produktów, ale też warunków, w jakich dochodzi do ich produkcji, szukaj stempli
z numerem 0 lub 1. Kolejne oznakowania na skorupkach dotyczą natomiast kraju produkcji jaj, zawierają też szczegółowe dane: kody województwa, powiatu, zakresu działalności i kod producenta.

Telefony: 781008333, 780186765 .