cart TWÓJ KOSZYK 0
mężczyzna liczący na kalkulatorze i sprawdzający faktury

Pieczątki księgowe, które ułatwią i przyspieszą twoją pracę

Stemple i pieczątki firmowe są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności w Polsce. Niektóre z nich służą do podbijania faktur i umów bankowych. Inne można wykorzystać jako element strategii marketingowej firmy, a jeszcze inne tzw. pieczątki księgowe służą do znakowania dokumentów, oznaczania działu, osoby odpowiedzialnej itp. Pieczątki księgowe mają szerokie spektrum zastosowań i są niezwykle przydatne w codziennej pracy. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ich temat.

Pieczątki księgowe – czym są i kto może ich używać

Według ustawy o rachunkowości zarząd w organizacji pozarządowej musi gromadzić, a także odpowiednio opisywać tzw. dowody księgowe. Dodatkowo obowiązkiem zarządu jest prowadzenie księgowości i odnotowywanie wszelkich zdarzeń księgowych, do których zalicza się: 

  • otrzymywanie od kontrahentów faktur, rachunków czy też wyciągów bankowych, 
  • przekazywanie kontrahentom dokumentów płatniczych, w tym wystawionych przez twoją firmę rachunków, paragonów bądź faktur,
  • wewnętrzne operacje finansowe wykonywane w ramach prowadzenia działalności.

Każdy z wyżej wymienionych dowodów księgowych musi być jasno i prawidłowo opisany. Dopiero po takim oznaczeniu dokumentów możliwe jest ich opłacenie. Oczywiście opis danych wyciągów czy faktur księgowa może sporządzić odręcznie, jednak zajmie to sporo czasu. Dodatkowo przy tego typu zadaniach nietrudno o drobną pomyłkę, która może zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa lub uniemożliwić terminowe wywiązanie się ze zobowiązań. Dlatego właśnie warto sięgnąć po pieczątki księgowe, które znacznie ułatwią i przyspieszą przepływ firmowych dokumentów, minimalizując przy tym ryzyko błędu. 

Pieczątki księgowe – różne rodzaje 

Myśląc o stemplach księgowych, zazwyczaj mamy przed oczami duże pieczątki pełne tabelek i danych. Jednak nie zawsze tak jest. Pieczątki księgowe to także małe stemple wyposażone m.in. w datownik np. “wpłynęło dnia…” lub “zaksięgowano …”. Warto wiedzieć, że nie wszystkie muszą posiadać element datujący. Standardowy automat Colop 20, świetnie sprawdzi się jako pieczątka księgowaza zgodność z oryginałem” lub “potwierdzam odbiór dokumentów (miejsce na podpis osoby przyjmującej)”.

Duże pieczątki tabelaryczne

pieczątki księgowe

Jednym z najpopularniejszych typów stempli księgowych są tzw. pieczątki tabelaryczne. To duże pieczątki wykonane najczęściej na samotuszujących automatach szkieletowych lub drewnianych kołkach. Cechują się wytrzymałością i dużym polem odbicia. Marka Stempleks oferuje szeroki wybór stempli w tym między innym pieczątkę Trodat 5212 – profesjonalną, metalową pieczątkę księgową, która pomieści, aż do 15 linii tekstu. Świetną alternatywą dla automatów są też drewniane kołyski. Stempel drewniany jest bardzo wygodny i prosty w użyciu. W naszym sklepie online znajdziesz wiele pieczątek drewnianych, w różnych rozmiarach do wyboru.

Pieczątki księgowe mogą zwierać rozmaite dane. Ich wzory zazwyczaj są dostosowane do profilu działalności firmy. W internecie można znaleźć wiele przydatnych przykładów. 

Pieczątki księgowe – jak wybrać najlepszą?

Zastanawiając się nad wyborem stempla księgowego, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ilość treści, jego wielkość oraz intensywność używania. Doskonałym wyborem, do małych firm, będą standardowe automaty samotuszujące, takie jako colop 20, 30 czy trodat 4911. To niedrogie i praktyczne rozwiązanie. 

Duże firmy, które przyjmują setki dokumentów dziennie, powinny sięgnąć po większe automaty szkieletowe. Trodat 5212 oraz stemple drewniane będą tutaj najlepszą możliwą opcją. Zamawiając pieczątki księgowe, nie można zapomnieć o wyborze koloru tuszu. Jeżeli zależy nam na ułatwieniu pracy w dziale księgowości, warto zdecydować się na pieczątki w dwóch kolorach odbicia np. czerwonym i niebieskim, które umownie będą oznaczać coś innego. Dzięki temu w papierach zapanuje porządek, a praca z dokumentami stanie się czystą przyjemnością. 

Pieczątki księgowe od Stempleks

mężczyzna liczący na kalkulatorze i sprawdzający faktury

Jeśli szukasz trwałej, eleganckiej i niedrogiej pieczątki księgowej, konieczniej zapoznaj się z ofertą naszego sklepu online. Od lat zajmujemy się produkcją wysokiej klasy stempli drewnianych, pieczątek imiennych czy tabelarycznych. Nasi doświadczeni pracownicy, chętnie doradzą, jaki automat wybrać. Ogromna wiedz z zakresu produkcji pieczątek i polimerów pozwala nam na pełne doradztwo dotyczące nie tylko typu stempla, ale także zawartych na nim danych. 

Jeśli chcesz, możesz korzystać z naszej pomocy lub wybrać opcję samodzielnego projektowania pieczątki księgowej w prostym i intuicyjnym kreatorze pieczątek. Z naszej strony gwarantujemy wysoką jakość odbicia, ekspresową realizację i pełne doradztwo. Sprawdź sam! Serdecznie zapraszamy do kontaktu przez nasz formularz, drogą mailową lub telefoniczną.