cart TWÓJ KOSZYK 0
pieczatka-dyrektora

Pieczątki dla nauczycieli

pieczątki szkolne

Pracując jako nauczyciel poza prowadzeniem zajęć dydaktycznych masz do wypełniania dużo dokumentów. Na wielu z nich musisz się podpisać. Możesz się więc zastanawiać czy wyrobienie sobie pieczątki byłoby dobrym pomysłem. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto zainwestować w wyrobienie pieczątki dla nauczycieli. Czy powinni ją mieć wszyscy nauczyciele? Podpowiemy też, co taka pieczątka powinna zawierać.

Pieczątki dla nauczycieli – akceptacja dyrektora szkoły

Co do zasady to pracodawca powinien decydować o tym, czy pracownicy powinni mieć pieczątki. Jeśli pracujesz jako nauczyciel i chcesz posługiwać się w swojej pracy pieczątką, to najlepiej porozmawiaj o tym z dyrektorem swojej szkoły. Może już jacyś nauczyciele używają pieczątek i Ty będziesz kolejną osobą, która ją posiada.

Jeśli to rozwiązanie nie jest stosowane w szkole, w której uczysz to może warto dać taki pomysł. W wielu sytuacjach może to bardzo usprawnić pracę, szczególnie jeśli sprawuje się jakieś dodatkowe funkcje. Jeśli dyrektor nie będzie miał zastrzeżeń, to ustalcie wzór pieczątki oraz to jaką treść ma zawierać. Dobrze jest też uzgodnić to, na jakich dokumentach możesz ją stawiać.

Czy warto wyrabiać pieczątki dla nauczycieli?

Jeśli jesteś dyrektorem szkoły, to możesz zastanowić się czy pieczątki dla nauczycieli pracujących w Twojej placówce usprawniłyby ich pracę. Dzięki takiemu rozwiązaniu na każdym wymagającym tego dokumencie nie musieliby podpisywać się imieniem i nazwiskiem, ale wystarczyłoby postawienie stempla i parafki. Jest to szczególnie przydatne jeśli ma się długie imię i nazwisko albo dwa nazwiska.

Oczywiście nie każdy nauczyciel potrzebuje pieczątki, dla niektórych byłby to po prostu zbędny gadżet. Jednak w pewnych sytuacjach wyrobienie pieczątek dla nauczycieli to bardzo dobry pomysł, a w niektórych nawet konieczność. Wobec tego rodzi się pytanie – dla których nauczycieli warto wyrobić pieczątki?

Pieczątka dyrektora szkoły

pieczątka dla nauczycieli

Jeśli piastujesz takie stanowisko, to nieposiadanie pieczątki jest wręcz nieprofesjonalne. Ponieważ reprezentujesz szkołę podpisujesz wiele dokumentów. Posługiwanie się pieczątką pozwoli więc zaoszczędzić Ci sporo czasu. Poza tym dokument, na którym jest przystawiona pieczątka z parafką, wygląda dużo lepiej i poważniej niż sam ręczny podpis imieniem i nazwiskiem. A co powinna zawierać taka imienna pieczątka dyrektora szkoły?

Na pewno powinno być na niej umieszczone Twoje stanowisko, czyli słowo Dyrektor. Wtedy nigdy nie będzie wątpliwości, czy jesteś odpowiednio umocowaną osobą do podpisania danego dokumentu. Warto zadbać również o to, żeby na pieczątce była też nazwa szkoły, której jesteś dyrektorem i nazwa miejscowości, w której szkoła się znajduje. Oczywiście niezbędne jest również Twoje imię i nazwisko oraz ewentualnie stopień naukowy.

Niektórzy na takiej pieczątce oprócz nazwy szkoły umieszczają nazwę patrona szkoły. Jednak ta informacja nie jest konieczna. A w przypadku, gdy nazwa szkoły sama w sobie jest długa, umieszczenie jeszcze tej treści może spowodować, że pieczątka będzie bardzo duża i mało czytelna.

Wicedyrektor szkoły też powinien mieć pieczątkę

Pełniąc funkcję wicedyrektora w szkole być może zastępujesz dyrektora szkoły w czasie jego nieobecności. Albo po prostu odpowiadasz za przydzieloną Ci część zadań. Bez względu na to czy w szkole jest jeden wicedyrektor, czy więcej osób zajmuje takie stanowisko, każdy za coś odpowiada i coś nadzoruje.

Wywiązując się ze swoich obowiązków niejednokrotnie musisz podpisywać dużo dokumentów. Na ogół, przynajmniej po części, reprezentujesz szkołę na zewnątrz, więc pieczątka imienna będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. A jaką treść powinna mieć Twoja pieczątka?

Podobnie jak w przypadku stempla dyrektora, na pieczątce wicedyrektora powinna się znaleźć nazwa stanowiska, nazwa szkoły oraz Twoje imię i nazwisko. Taki zakres danych będzie wystarczający na pieczątce imiennej. Czasami w razie pełnienia obowiązków dyrektora w zastępstwie do podpisywania niektórych dokumentów używa się pieczątki o treści: „W zastępstwie Dyrektora” i dalsza treść jak w pieczątce imiennej. Można więc się zastanowić też nad wyrobieniem również takiego stempla.

Wychowawcy klas – pieczątki dla nauczycieli to dobre rozwiązanie

Jako nauczyciel – wychowawca klasy co prawda raczej nie podpisujesz dokumentów zastrzeżonych dla władz szkoły. Jednak pełniąc funkcję wychowawcy masz do wypełniania i podpisywania dużo innych dokumentów. Czasami są to kartki z ocenami uczniów, chociaż to ma miejsce już coraz rzadziej, ze względu na elektroniczne dzienniki. Zdarza się jednak, że musisz napisać opinię o jakimś uczniu. Na takim dokumencie, lepiej będzie wyglądać odbicie pieczątki imiennej z parafką niż Twój odręczny podpis imieniem i nazwiskiem. Podpisując się pod różnymi dyplomami też możesz użyć pieczątki. Taki dokument na pewno będzie wtedy wyglądał bardzo estetycznie.

Kolejną kwestią jest chociażby podpisywanie świadectw szkolnych. Na ten temat można spotkać się z bardzo różnymi opiniami. Niektórzy uważają, że trzeba podpisywać się wyłącznie odręcznie. Jednak bardzo często sprowadza się to do tego, że w miejscu podpisu wychowawcy stawiana jest parafka albo nieczytelny podpis. Nie wygląda to zbyt reprezentatywnie ani nie pozwoli po latach odczytać Twojego nazwiska. Dużo bardziej elegancko prezentuje się odbicie imiennej pieczątki z Twoją parafką. Poza tym Twój uczeń nawet po latach będzie pamiętał o swoim wychowawcy i bez problemu odczyta Twoje nazwisko z pieczątki. Ponadto na świadectwie występuje też pieczątka i podpis dyrektora, więc jeśli Ty też przystawisz swoją pieczątkę, dokument ten będzie bardziej jednorodny i czytelny.

A jak powinna wyglądać pieczątka nauczyciela wychowawcy? Czy na takiej pieczątce powinny znaleźć się słowa „wychowawca klasy”? Jest to niepotrzebne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wyrobienie pieczątki imiennej, która będzie zawierała sformułowanie: „Nauczyciel”. Oczywiście w dalszej treści pieczątki możesz wskazać przedmiot lub dziedzinę nauki, której nauczasz, a w kolejnej linii tekstu Twoje imię i nazwisko, ewentualnie stopień naukowy.

Pieczątka pedagoga szkolnego i psychologa szkolnego

Pedagog i psycholog szkolny, to bardzo ważne stanowiska z punktu widzenia społecznego. Osoby je zajmujące muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, a także predyspozycje osobowościowe. Praca którą wykonują nierzadko wymaga wydawania opinii, wysyłania na badania i konsultacje uczniów do odpowiednich poradni. Wiąże się też ze współpracą z różnymi innymi instytucjami wspierającymi rozwój dzieci.

Realizując swoje zadania na którymś z tych stanowisk, oprócz pracy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami, masz też do wypełnienia wiele różnych dokumentów, które czasami trafiają do różnych jednostek – na przykład do sądów. Dlatego posiadanie pieczątki jest niezwykle przydatne. Sporządzane przez Ciebie opinie są bardzo ważnymi dokumentami, więc jednoznacznie musi z nich wynikać, jakie stanowisko zajmujesz i jak się nazywasz. Każdy nauczyciel pedagog i psycholog szkolny powinien więc posiadać pieczątkę imienną. Taka pieczątka musi zawierać nazwę Twojego stanowiska oraz imię i nazwisko.

Pieczątka dla nauczyciela – kierownik świetlicy

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci spędza czas przed lekcjami albo po nich na świetlicy szkolnej. Dlatego praca świetlicy musi być bardzo dobrze zorganizowana. Pracujący tam opiekunowie powinni prowadzić ciekawe i rozwijające zajęcia dla swoich podopiecznych, a zarazem zapewnić im bezpieczne warunki nauki i zabawy. Nad realizacją wszystkich tych zadań czuwa kierownik świetlicy.

Jeśli jesteś nauczycielem pełniącym taką funkcję to na co dzień zajmujesz się składaniem zamówień na zaopatrzenie w artykuły potrzebne do zajęć na świetlicy. Jesteś w stałym kontakcie z wychowawcami, psychologiem i pedagogiem szkolnym. Możesz też brać udział w procesie opiniowania podopiecznych i musisz się kontaktować z ich opiekunami. Nadzorujesz prowadzenie dzienników zajęć, obecności i ewidencji.

Realizując te zadania sporządzasz różne dokumenty w formie pisemnej, dlatego zaopatrzenie Cię przez dyrekcję w pieczątkę imienną z nazwą Twojego stanowiska to dobre rozwiązanie. Zaoszczędzisz czas stawiając tylko pieczątkę i parafkę, zamiast ręcznego podpisu imieniem i nazwiskiem. A podpisane przez Ciebie dokumenty będą wyglądały bardziej profesjonalnie i czytelnie.

Kierownik sportu – dlaczego potrzebuje pieczątki dla nauczyciela?

Kierownik sportu to nauczyciel najczęściej wychowania fizycznego, który odpowiedzialny jest za organizację zajęć kultury fizycznej. Na ogół podlega mu cały blok sportowy. Oprócz lekcji na sali sportowej czy boisku, zajmuje się przygotowaniem zajęć pływackich, SKS czy korekcyjnych. Bierze udział w planowaniu zajęć i treningów dodatkowych, udziału szkoły w turniejach, olimpiadach czy zawodach sportowych. Odpowiada za zaopatrzenie w sprzęt sportowy i nagrody w zawodach.

Pracując jako kierownik sportu, poza prowadzeniem zajęć z wychowania fizycznego, żeby wywiązywać się z wymienionych wyżej zadań masz też dużo papierkowej pracy. Z tego względu posiadanie przez Ciebie pieczątki pomoże Ci sprawnie wypełniać wszelką potrzebną dokumentację. Dzięki temu będzie więcej czasu na zajęcia sportowe z podopiecznymi.

Pieczątki dla nauczycieli – które będą najlepsze?

pieczątka dyrektora szkoły

Najwygodniejsze pieczątki dla nauczycieli to małe pieczątki imienne do trzech linii tekstu. Na naszej stronie Stempleks.pl dostępna jest ich bogata oferta. Na takiej pieczątce w sam raz zmieści się nazwa stanowiska, czyli „Nauczyciel (nazwa przedmiotu/dziedziny naukowej)”, „Pedagog szkolny”, „Kierownik świetlicy” itd. oraz imię i nazwisko.

Pieczątki kieszonkowe z powodzeniem można nosić w kieszeni, torebce albo przypięte na specjalnej zawieszce do spodni. Nie trzeba się przy tym martwić, że mogą się otworzyć i coś pobrudzić, bo posiadają one zatyczkę i mechanizm blokady, umieszczony z boku automatu. Dzięki swoim ergonomicznym kształtom i lekkości są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Natomiast dla dyrektora i wicedyrektora szkoły, gdzie oprócz nazwy stanowiska będzie nazwa szkoły, miejscowość, oraz imię i nazwisko, lepsze będą pieczątki imienne do pięciu linii tekstu. Taka pieczątka ma niewielkie rozmiary, więc bez problemu można mieć ją zawsze przy sobie na specjalnej smyczy w torbie czy po prostu w kieszeni.