cart TWÓJ KOSZYK 0
pracownicy na budowie, budowa, kierownik budowy

Co powinna zawierać pieczątka kierownika budowy?

Znaczna część pracy kierownika budowy wiąże się z przygotowywaniem dokumentacji, która musi być potwierdzona odpowiednią pieczątką. Kierownik budowy to osoba niezbędna na każdej budowie. Jest on odpowiedzialny za prawidłowy przebieg robót budowlanych. Dba też o to, by budynek został wykonany zgodnie z projektem. Ale czy pieczątka kierownika budowy ma określony przez prawo wzór? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to zapraszamy Cię do przeczytania tego artykułu.

Czy istnieje wzór pieczątki kierownika budowy?

6linii kierownik robot

W obowiązujących przepisach nie ma wzoru pieczątki kierownika budowy. Jednak istnieje pewien schemat, który jest najczęściej wykorzystywany w przypadku tego typu pieczątki. Jakie dane powinna ona zawierać? Niezbędne minimum to:

 • tytuł zawodowy,
 • imię i nazwisko,
 • informacja o stanowisku kierownika budowy,
 • opis zakresu uprawnień budowlanych,
 • numer ewidencyjny uprawnień budowlanych.

Jednak nie jest to katalog zamknięty, dlatego czasami można się spotkać z pieczątką kierownika budowy, która oprócz powyższych informacji podaje też numer rejestru okręgowej izby samorządu zawodowego.

Stworzenie odpowiedniej treści na taką pieczątkę nie powinno być trudne. Przygotowanie danych, które trzeba na niej umieścić nie jest skomplikowane. Do wykonania pieczątki kierownika budowy warto wybrać automat, który pozwoli zamieścić co najmniej 5 linii tekstu. Dlaczego aż tyle? Imię i nazwisko wraz z tytułem zawodowym zajmie jedną linijkę tekstu. Kolejna linijka to numer ewidencyjny uprawnień budowlanych. Następna linia to tytuł „Kierownik budowy”, ale możliwe jest też inne rozwiązanie. Jakie? Taką informacje można zamieścić w opisie uprawnień budowlanych. Właśnie ten opis zajmie najwięcej miejsca na pieczątce kierownika budowy. Jak zatem prawidłowo opisać ten zakres?

Pieczątka kierownika budowy – jak określić zakres uprawnień?

pracownicy na budowie, budowa, kierownik budowy

Co prawda przepisy nie określają jak ma wyglądać opis zakresu uprawnień budowlanych kierownika budowy umieszczony na pieczątce. Ale można skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które najczęściej pojawiają się na odbiciu takiej pieczęci. Są to opisy słowne określające to, co może nadzorować dana osoba z uprawnieniami budowlanymi. W praktyce najczęściej pojawiają się następujące opisy:

 • uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej,
 • uprawniony kierownik budowy i robót w zakresie sieci wod.-kan. gazowych i c.o.,
 • uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
 • uprawniony projektant i kierownik robót w zakresie sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych,
 • uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej urządzeń sanitarnych i elektrycznych bez ograniczeń.

Opis uprawnień może się różnić w zależności od posiadanej specjalności. Ale jak widać opisy te są dosyć długie, dlatego najlepiej wybrać taką pieczątkę, która może pomieścić sporo treści. Oprócz wyżej wymienionych niezbędnych elementów pieczątki kierownika budowy można umieścić na niej dodatkowe informacje. Jakie? Dobrze sprawdzą się tu treści o charakterze reklamowym.

Pieczątka kierownika budowy jako forma reklamy

pieczątki Stempleks

Ponieważ przepisy nie określają, jakie dane muszą znajdować się na pieczęci kierownika budowy, to można umieścić na niej dodatkowe informacje, które mogą przyciągnąć więcej klientów. Co możesz dodać do swojej pieczątki, aby promować swoje usługi? Dobrym rozwiązaniem jest podanie numeru telefonu. Potrzeba na to tylko jednej dodatkowej linii, a może sprawi

, że ​​klienci wrócą, aby ponownie skorzystać z Twoich usług.

Pewną formą reklamy są też wizytówki, które możesz wręczać swoim klientom, ale nie każdy przywiązuje do nich odpowiednią wagę. Czasem tak bywa, że taka wizytówka zgubi się lub ktoś ją wyrzuci. W przypadku dokumentów ze stemplami sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Powinny być przechowywane przez czas, który jest określony w przepisach budowlanych. Z tego powodu większość ludzi dba o to, żeby takie dokumenty znajdowały się w bezpiecznym miejscu. Więc gdy ktoś zapyta Twojego klienta o kierownika budowy, to może on podać nie tylko Twoje imię i nazwisko, ale także numer kontaktowy do Ciebie.

Co może zawierać pieczątka kierownika budowy? Wzór, który zawsze się sprawdzi

Czy na pieczątce można umieścić coś jeszcze, co mogłoby pełnić funkcję reklamy? Tak. Ciekawym rozwiązaniem jest podanie adresu e-mail. Nie musisz się martwić, że zabraknie Ci na to miejsca. W większości przypadków można to zrobić umieszczając adres e-mail w jednej linii z numerem telefonu. Jak to zrobić? Nie ma potrzeby umieszczania skrótu „tel.” przed numerem telefonu, ponieważ można w tym miejscu zamieścić symbol telefonu lub słuchawki, który dla każdego jest bardzo czytelny. Dzięki temu uzyskasz miejsce, które można wykorzystać na adres e-mail. W tym przypadku nie ma również potrzeby podawania słowa „e-mail” lub „adres e-mail”. Symbol koperty, który większość ludzi kojarzy z e-mailem, jest wystarczający, zwłaszcza że po nim nastąpi adres z małpą, co jasno pokazuje, że jest to adres mailowy.

Przy tworzeniu wzoru pieczątki warto sprawdzić, czy Twój adres e-mail jest na tyle krótki, aby zmieścił się zaraz przy numerze telefonu. W zdecydowanej większości przypadków można to zrobić bez najmniejszego problemu. Jeśli jednak masz długi adres poczty elektronicznej, może on fizycznie nie zmieścić się obok numeru telefonu w tej samej linii. W takim przypadku lepiej zrezygnować z jednej formy kontaktu. Której? To zależy wyłącznie od Ciebie – czy chcesz zostawić adres e-mail, czy może numer telefonu.

A może rozważasz, czy nie byłoby lepiej po prostu dodać kilka kolejnych wierszy, na przykład z długim adresem e-mail, Twoim adresem firmowym lub innymi danymi? To nie jest dobre rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku pieczątka kierownika budowy może stać się nazbyt duża. Nie jest to dobre, chociażby dlatego, że niektóre dokumenty mają ograniczone miejsce na przystawienie takiej pieczątki.

Już sam opis i numer ewidencyjny uprawnień budowlanych zajmuje sporo miejsca na pieczątce. Dodatkowy wiersz na numer telefonu lub adres e-mail nie zrobi większej różnicy. Ale dodanie większej ilości informacji może sprawić, że pieczątka kierownika budowy osiągnie monstrualne rozmiary, przez co znacznie trudniej będzie się nią posługiwać.

Jakie dokumenty wymagają pieczątki kierownika budowy?

Zakres czynności, które należą do kompetencji kierownika budowy określa Ustawa o Prawie Budowlanym. Wiele z tych obowiązków wiąże się z koniecznością ich potwierdzenia przez przystawienie pieczątki kierownika budowy. Jest to wymóg prawny, więc w takim przypadku pieczątka to rzecz niezbędna. Które zadania wymagają umieszczenia pieczątki? Najważniejsze z nich to:

 • przygotowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie,
 • prowadzenie dokumentacji budowlanej w postaci dziennika budowy,
 • przygotowanie dokumentacji powykonawczej po zakończeniu budowy,
 • zgłoszenie budynku do odbioru i przekazanie inwestorowi oświadczenia o wykonaniu budynku.

Jednak nie są to wszystkie zadania, przy których przyda się pieczątka kierownika budowy. Jest jeszcze kilka innych dziedzin, w których posiadanie pieczątki znacznie ułatwi pracę. Zaliczają się do nich kontakty służbowe z nadzorem budowlanym. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy osoba z uprawnieniami budowlanymi składa we właściwym wydziale nadzoru budowlanego oświadczenie o podjęciu się funkcji kierownika budowy. Podobnie przejęcie od inwestora terenu budowy może wymagać podpisania protokołu. W tym przypadku pieczątka umożliwi szybkie podpisanie takich dokumentów.

Czy kolor tuszu na pieczątce kierownika budowy ma znaczenie?

tusz do pieczątek

Obecnie nie obowiązują już żadne przepisy prawne, które określałyby jaki kolor tuszu można użyć na pieczątkach w danym zawodzie. W przeszłości sprawa wyglądała inaczej. Na przykład kolor czerwony był zastrzeżony dla pieczątek urzędowych. Teraz nie ma takich ograniczeń. W związku z tym możesz wybrać kolor tuszu według swojego uznania.

Jednak z tego względu, że kierownik budowy to poważne i odpowiedzialne stanowisko, to Twoja pieczątka też musi tak wyglądać. Pierwsze wrażenie jest naprawdę istotne, dlatego warto się chwilę zastanowić zanim zdecydujesz się na wybór koloru odbicia pieczątki. Znaczna cześć dokumentacji podpisywana przez kierownika budowy musi być złożona w różnych urzędach. Dlatego warto pomyśleć o kolorach tuszów, które nie wyglądają zbyt ekstrawagancko, ale są najczęściej używane w tego typu pieczątkach. Jakie to kolory? Najczęściej spotyka się pieczątki w kolorze czarnym, czerwonym, niebieskim, fioletowym lub zielonym. Taka gama kolorystyczna powinna w zupełności wystarczyć do wyboru odpowiedniej barwy tuszu.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa wyboru koloru automatu. Tutaj można puścić wodze fantazji i zamówić taki kolor, jaki będzie podobał Ci się najbardziej. Możesz postawić na jaskrawe kolory, dzięki czemu, jeśli będziesz musiał poszukać pieczątki, to łatwo ją zauważysz. Możesz też wybrać bardziej stonowaną kolorystykę. Pieczątki, które oferujemy na stronie Stempleks.pl dostępne są w szerokiej palecie kolorów, więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Czy jest sposób na szybkie przygotowanie wzoru pieczątki kierownika budowy?

Podsumowując – w przepisach nie ma wzoru pieczątki dla kierownika budowy. Treść takiej pieczątki możesz przygotować według własnego uznania. Co może Ci w tym pomóc? Jedną z opcji jest skorzystanie z naszego Kreatora Pieczątek. Możesz też skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Jeśli prześlesz nam to, co ma się znaleźć na pieczątce, to przygotujemy dla Ciebie odpowiedni wzór.

Jakie dane są potrzebne do przygotowania takiej pieczątki? Nie powinno na niej zabraknąć niezbędnych elementów jakimi są numer i opis uprawnień budowlanych oraz Twoje imię i nazwisko wraz z tytułem zawodowym. Na takiej pieczątce możesz umieścić zarówno numer telefonu, jak i adres mailowy, ale uważaj, żeby takich dodatkowych informacji nie było zbyt wiele. Korzystając z rad zawartych w tym artykule bez trudu przygotujesz treść pieczątki dla kierownika budowy.