Co grozi za podrabianie pieczątek? Czy fałszowanie się opłaca?

Wyrobienie pieczątki zajmuje kilka chwil. Wystarczy wybrać typ stempla, uzupełnić dane, złożyć zamówienie i czekać na gotowy produkt. Tak ułatwiony dostęp do usługi może dawać poczucie, że każdy może kupić dowolnie wybrany rodzaj automatu.
To jednak nieprawda. Pieczątka jest chroniona prawnie, a za podrabianie pieczątek grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności.

Podrabianie pieczątek a sytuacje życiowe

Podrabianie pieczątek może przybrać różne formy. Jedni fałszują zwolnienia lekarskie po to, by zostać zwolnionym z lekcji lub pracy. Inni kończą edukację i wciąż chcą korzystać z jej przywilejów, takich jak zniżki na komunikację miejską czy bilety do kina. Jeszcze inni idą o krok dalej i wyrabiając pieczątkę, podszywają się pod innego przedsiębiorcę i żądają zapłaty za usługi, których nie świadczy. Każde z tych wykroczeń ma inną wagę, ale każde z nich jest niezgodne z prawem.

Założenie własnej działalności, staranie się o kredyt, czy nawet wizyta lekarska w celu uzyskania recepty – wszystkie te czynności mogą zająć czas. Niektórzy postanawiają iść na skróty i ułatwiają sobie życie, wyrabiając nielegalną. Wydaje się, że to błaha sprawa, niewinna sytuacja, która na pewno nie poniesie za sobą żadnych konsekwencji.
W rzeczywistości, podrabianie pieczątek może mieć nieoczekiwany, przykry rezultat.

Co grozi za podrabianie pieczątek?

Droga na skróty nie popłaca. Podrabianie pieczątek podlega karze w zależności od rodzaju popełnionego czynu. Wykorzystanie takiego automatu do sfałszowania dokumentu może skutkować ukaraniem grzywną, ograniczeniem wolności lub jej pozbawieniem na okres od 3 miesięcy nawet do 5 lat. Konsekwencje takiego czynu określa artykuł 270. 1 kodeksu karnego.

Co ważne, już samo wyrobienie i posiadanie podrobionego stempla jest niezgodne
z prawem. Może być to postrzegane jako przygotowanie się do popełnienia przestępstwa
i również podlega karze. W takim przypadku posiadaczowi pieczątki grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to również, wydawałoby się, błahych spraw. Podrobienie automatu w celu podbicia zwolnienia lekarskiego czy legitymacji szkolnej prawo również określa jako przestępstwo.

Co zatem zrobić, jeśli podejrzewasz, że ktoś podszywa się pod Twoją firmę lub w inny sposób stosuje podrabianie pieczątek? W takiej sytuacji najlepiej zgłosić sprawę na policję i uniknąć problemów finansowych lub prawnych. Sfałszowana pieczątka nie jest błahostką, a jej posiadanie i używanie może spowodować poważne konsekwencje.

Telefony: 781008333, 780186765.