Co grozi za podrabianie pieczątek? Czy fałszowanie się opłaca?

podrabianie pieczątek

Co grozi za podrabianie pieczątek? Czy fałszowanie się opłaca?

Wyrobienie pieczątki zajmuje kilka chwil. Wystarczy wybrać typ stempla, uzupełnić dane, złożyć zamówienie i czekać na gotowy produkt. Tak ułatwiony dostęp do usługi może dawać poczucie, że każdy może kupić dowolnie wybrany rodzaj automatu.
To jednak nieprawda. Pieczątka jest chroniona prawnie, a za podrabianie pieczątek grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności.

Podrabianie pieczątek a sytuacje życiowe

Podrabianie pieczątek może przybrać różne formy. Jedni fałszują zwolnienia lekarskie po to, by zostać zwolnionym z lekcji lub pracy. Inni kończą edukację i wciąż chcą korzystać z jej przywilejów, takich jak zniżki na komunikację miejską czy bilety do kina. Jeszcze inni idą o krok dalej i wyrabiając pieczątkę, podszywają się pod innego przedsiębiorcę i żądają zapłaty za usługi, których nie świadczy. Każde z tych wykroczeń ma inną wagę, ale każde z nich jest niezgodne z prawem.

Założenie własnej działalności, staranie się o kredyt, czy nawet wizyta lekarska w celu uzyskania recepty – wszystkie te czynności mogą zająć czas. Niektórzy postanawiają iść na skróty i ułatwiają sobie życie, wyrabiając nielegalną. Wydaje się, że to błaha sprawa, niewinna sytuacja, która na pewno nie poniesie za sobą żadnych konsekwencji.
W rzeczywistości, podrabianie pieczątek może mieć nieoczekiwany, przykry rezultat.

Co grozi za podrabianie pieczątek?

Droga na skróty nie popłaca. Podrabianie pieczątek podlega karze w zależności od rodzaju popełnionego czynu. Wykorzystanie takiego automatu do sfałszowania dokumentu może skutkować ukaraniem grzywną, ograniczeniem wolności lub jej pozbawieniem na okres od 3 miesięcy nawet do 5 lat. Konsekwencje takiego czynu określa artykuł 270. 1 kodeksu karnego.

Co ważne, już samo wyrobienie i posiadanie podrobionego stempla jest niezgodne
z prawem. Może być to postrzegane jako przygotowanie się do popełnienia przestępstwa
i również podlega karze. W takim przypadku posiadaczowi pieczątki grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to również, wydawałoby się, błahych spraw. Podrobienie automatu w celu podbicia zwolnienia lekarskiego czy legitymacji szkolnej prawo również określa jako przestępstwo.

Co zatem zrobić, jeśli podejrzewasz, że ktoś podszywa się pod Twoją firmę lub w inny sposób stosuje podrabianie pieczątek? W takiej sytuacji najlepiej zgłosić sprawę na policję i uniknąć problemów finansowych lub prawnych. Sfałszowana pieczątka nie jest błahostką, a jej posiadanie i używanie może spowodować poważne konsekwencje.

Telefony: 781008333, 780186765.