cart TWÓJ KOSZYK 0
różne modele i wzory pieczątek, pieczątki automatyczne, stemple

Rodzaje pieczątek dostępnych na rynku

Branża stemplarska nieustannie się zmienia i rozrasta. Producenci automatów w każdym sezonie wprowadzają na rynek nowe linie czy rodzaje pieczątek. Wszystko po to, aby zapewnić dynamicznie rozwijającym się firmom stemple najwyższej jakości, które będą odpowiadać ich potrzebom.

Poznaj krótką historię pieczątek oraz dzisiejsze, nowoczesne metody produkcji stempli.

Rodzaje pieczątek – historia w pigułce

Dokładna data powstania pierwszej pieczątki nie jest niestety znana. Jednak naukowcy i archeolodzy odnaleźli ślady, które świadczą o tym, że stemple były wykorzystywane już około V wieku przed naszą erą. Starożytne cywilizacje zamieszkujące Egipt czy Mezopotamię korzystały z tzw. pieczęci cylindrycznych. Były to specjalne tłoki, wykonane najczęściej z jakiegoś szlachetnego materiału np. koralu, w którym ręcznie rzeźbiono piękne i niejednokrotnie bardzo skomplikowane wzory.

W późniejszych latach proces produkcji pieczęci ewoluował. Zaczęto wykorzystywać inne tworzywa takie jak mosiądz lub brąz, a około XI wieku naszej ery pieczątki stały się królewskimi atrybutami. W tamtym okresie wielu władców wykorzystywało je do uwiarygodnienia swoich dokumentów oraz rozporządzeń. W kolejnych wiekach do obiegu weszły pieczęcie rycerskie, mieszczańskie, a także specjalne stemple dla duchownych. Jednak dzisiejszy wygląd pieczęci – w największej mierze – zawdzięczamy pierwszej pieczątce kieszonkowej Vienna, która powstała w 1948 roku. Tuż po tym nastąpił bardzo dynamiczny rozwój rynku stemplarskiego i powstanie samotuszujących pieczątek automatycznych, które stosowane są do dzisiaj.

Dwa najpopularniejsze rodzaje pieczątek

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli pieczątek, które można podzielić ze względu na wielkość, kształt czy ich przeznaczenie. Jednak najważniejszym aspektem przy segmentacji stempli jest technika ich wykonania. Obecnie dostępne są dwa rodzaje pieczątek: pre-ink, wykonywane tzw. metodą błyskową oraz klasyczne pieczęcie polimerowe.

Rodzaje pieczątek – pre-ink

Pieczątki falshowe to stosunkowo nowy rodzaj stempli. Ich produkcja jest bardzo prosta i zajmuje niewiele czasu. Polega na naświetlaniu w urządzeniu błyskowym specjalnej, reagującej na podczerwień, mikroporowatej płytki. Dzięki temu w ciągu zaledwie kilka minut uzyskujemy gotową, precyzyjną pieczątkę. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, ponieważ przy wykonywaniu takiego stempla nie wydziela się nieprzyjemny zapach, a także nie ma praktycznie żadnej straty materiału (odpadu). Jednak pieczątki typu flash są droższe, a ich niekwestionowaną wadą jest brak możliwości wymiany płytki z odbiciem. Jest to na tyle nie opłacalne i skomplikowane, że większość firm oferuje wyrób nowego automatu z innymi danymi.

Rodzaje pieczątek – polimerowe

Wyrób pieczątek polimerowych polega na wygrawerowaniu w specjalnej, trwałej gumie treści w odbiciu lustrzanym. Następnie taką gotową płytkę tekstową przykleja się do obrotowej części pieczątki automatycznej. Mechanizm automatów samotuszujących działa tak, że w pozycji „zamkniętej” pieczątki, gumowy polimer dotyka poduszki tuszowej, w trakcie odbicia ruchomy element obraca się o 180 stopni umożliwiając przybicie stempla.

Pieczątki polimerowe są bardzo popularne, stosunkowo nie drogie, a w dodatku zmiana koloru odbicia czy treści na pieczątce nie stanowi najmniejszego problemu. Czas produkcji jest porównywalny (w zależności od ilości treści) do wyrobu pieczątek metodą flash. Nowoczesny materiał do graweru jest także niezwykle trwały, nie parcieje i nie kruszy się. Jeśli będziesz chciał przenieść polimer na nowy automat, zrobisz to w dosłownie kilka sekund.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pieczątek polimerowych, ich rodzajów, kolorów oraz wielkości automatów, zapraszamy do naszego sklepu online!

Świetnym przykładem jest nowoczesna, ekologiczna seria pieczątek Green Line marki Colop, która dzięki zastosowaniu materiałów z recyklingu (65%-80%) dba o nasze środowisko naturalne. Wiele osób – nie tylko przedsiębiorców – zdaje sobie sprawę z tego jak mocno zanieczyszczona jest ziemia. To sprawia, że wybór pieczątek z serii Green Line jest świadomym krokiem w kierunku zdrowszej planety.