cart TWÓJ KOSZYK 0
przygotowanie-pliku-do-druku

Przygotowanie pliku do druku w 3 krokach

Ulotki, plakaty, wizytówki mogą być przygotowane w kreatorach oferowanych przez niektóre drukarnie. To najprostsza metoda projektowania tego rodzaju materiałów.
W przypadku, gdy chcesz stworzyć autorski projekt, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wtedy trzeba pamiętać o takich elementach, jak spady, kolory CMYK czy bezpieczny obszar, czyli o tym, co składa się na przygotowanie pliku do druku. Przeczytaj, co kryje się pod tymi pojęciami i jak ułożyć elementy na projekcie, by nie zostały ucięte.
przygotowanie-pliku-do-druku

Przygotowanie pliku do druku – ułożenie elementów

Projektując mały format, np. wizytówkę, należy przede wszystkim zastanowić się,
jakie informacje chcesz zamieścić. Zasada ta dotyczy wszystkich projektów, jednak małe formaty są szczególnie trudne do przygotowania, ponieważ na nich czytelnie przedstawić dużą ilość tekstu. Z tego powodu najlepiej ograniczyć się tylko do kluczowych informacji. Czasem wystarczą dwie: imię i nazwisko oraz numer telefonu. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania, warto zapisać sobie, co jest niezbędne. Jest to ważny element tworzenia własnej kompozycji, ponieważ zapobiega przeładowaniu projektu informacjami.

Średni format, np. ulotka, może zawierać więcej informacji, jednak i tu nie można przesadzić. Zarówno w przypadku średnich, jak i nieco większych projektów, takich jak np. plakaty, należy też pamiętać o tym, że najbardziej widoczny musi być główny przekaz. Można go dodatkowo wyróżnić, np. kolorem albo pogrubieniem.

Spady i obszar bezpieczny – zachowaj je, by nic nie zostało ucięte

Przy dopasowaniu kompozycji do wielkości formatu, na którym zostanie on wydrukowany, należy pamiętać o:

  • spadach – jest to obszar, który może zostać obcięty w trakcie cięcia papieru na maszynie przez drukarza. Pojęcie to dotyczy jedynie tła lub grafiki, która się na nim znajduje. Najczęściej spad stanowi margines o szerokości 3 mm, który należy dodać z każdej strony projektu, dlatego np. w przypadku wizytówki o wymiarach 90 × 50 mm należy rozciągnąć tło do rozmiaru 96 × 56 mm.
  • obszarze bezpiecznym – jest to pole, w którym powinny znajdować się wszystkie ważne informacje np. dane osobowe (wizytówka), logo, elementy kompozycyjne grafiki, napisy itp. Wszystkie elementy umieszczone w tym obszarze nie zostaną obcięte podczas docinania arkuszy. Najczęściej obszar bezpieczny to 3 mm
    z każdej strony obszaru docelowego projektu. To oznacza, że czyli jeśli robisz wizytówkę wielkości 90 × 50 mm, to obszar bezpieczny ma wielkość 84 × 44 mm. Potrzeba zachowania tego obszaru wynika z techniki cięcia wizytówek oraz sposobu produkcji (druku) – w poligrafii często występują przesunięcia o 1 lub 2 mm.

Takie przygotowanie pliku do druku pozwoli uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki np. uciętych napisów, logo czy elementów ozdobnych tła.

Jakie parametry techniczne musi mieć plik?

Przygotowując autorski projekt do druku, należy pamiętać o zapisaniu go w kolorach CMYK, a nie RGB. CMYK to informacja dla maszyny drukującej, jakiej mieszanki koloru musi użyć dla uzyskania konkretnej barwy w danym punkcie kompozycji. Wybierając matowy papier do wydruku, należy pamiętać, że kolory mogą wyjść mniej nasycone, natomiast w papierach błyszczących kolory są żywe.

Formaty plików

Kolejny ważny element to format zapisu. Najczęściej spotykane to:

  • PDF,
  • JPG,
  • TIF,
  • PSD
  • PNG
  • AI

Jeśli nie wiesz, który z nich wybrać, zapytaj o poradę drukarnię, w której zamierzasz wydrukować projekt.

Przygotowanie pliku do druku  – jak sformatować tekst do druku?

Wszystkie teksty umieszczone na projekcie należy zamienić na obiekt (czyli linie nazywane także krzywymi). Robi się tak, ponieważ nie każdy program ma te same czcionki. By font nie został zmieniony podczas otwierania projektu w starszym lub nowszym programie, musi być widziany przez komputer jako obiekt, a nie napis.
To gwarancja, że umieszczone na projekcie litery zachowają swój porządek, znaki specjalne i wybrany przez autora rodzaj czcionki.

Makieta – czy warto ją drukować?

Jeśli sam postanowiłeś zaprojektować plakat, wizytówkę czy ulotkę, warto byś wydrukował sobie makietę w skali 1:1 na zwykłym papierze, który masz w swojej domowej drukarce. To najlepsza metoda, by zobaczyć czy wszystko jest czytelne – widoczne z bliska i z daleka. Na takiej makiecie widać błędy, które zawsze mogą się wkraść np. krzywe umieszczenie elementu, przesunięcia i inne niedopatrzenia. Jeśli nie masz możliwości wydrukowania takiej makiety w domu, poproś drukarza o wydruk próbny lub interwencję, gdy znajdzie taki błąd. Żeby jednak grafik czy drukarz w firmie miał na to szansę, należy mu wysłać nie tylko plik do druku, ale także jego edytowalną wersję (na warstwach).

Jeśli masz pytania odnośnie projektu, skontaktuj się z nami! Przygotowanie pliku do druku nie jest trudne – powiemy Ci jak to zrobić. Jeśli wolisz prostszy sposób stworzenia projektu, wybierz szablon z naszego kreatora.