cart TWÓJ KOSZYK 0
pieczątki imienne kategoria

Po co nam pieczątka?

Do czego służy pieczątka firmowa?

pieczątka incognito

Znak firmowy lub osobisty w postaci pieczątki ma znaczenie identyfikacyjne i jest odciskany za pomocą stempla. To potwierdzenie wiarygodności, które nadaje dokumentom i pismom moc prawną. Przepisy polskie nie wymagają od firm posiadania pieczątki, ale określają jakie warunki muszą być spełnione przez organy państwowe do jej używania. Należy pamiętać, że pieczątka osobista służy jedynie identyfikacji osoby lub pracownika i jest odrębna od pieczątki firmowej. Czy warto posiadać pieczątkę i co zyskujemy z jej posiadania, to warto sobie zastanowić przed podjęciem decyzji.

  1. Pieczątka firmowa – obowiązek dla przedsiębiorcy?
  2. Komu potrzebna jest pieczęć imienna?
  3. Pieczątki firmowe – dlaczego są tak istotne?
  4. Czy powinieneś zainwestować w wyrób pieczątki? Rodzaje pieczątek.
  5. Jak dokonać zakupu pieczątki online?

Pieczątka firmowa – obowiązek dla przedsiębiorcy?

pieczątki firmowe małe

Tak jak już wcześniej wspomniano, w polskim prawie nie istnieje żadna ustawa, która mówiłaby o obowiązku posiadania pieczątki firmowej. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach istnieją dedykowane przepisy, które wymagają od przedstawicieli określonych zawodów posiadania tejże pieczątki. Przykładami takich zawodów są pracownicy służby zdrowia, instruktorzy jazdy oraz pracownicy jednostek administracyjnych, którzy chętnie korzystają z niewielki automat samotuszujących, czyli m.in. pieczątek kieszonkowych.
Niezależnie od powyższego, zdarza się, że przy załatwianiu różnorakich formalności w urzędach podatkowych czy bankach, pieczątka ta okazywała się niezbędna dla każdej firmy. W sytuacjach, gdzie dokumenty urzędowe wymagają nie tylko podpisu, ale również zatwierdzenia pieczątką, przedsiębiorca ma prawo odmowy powołując się na brak wymogów prawnych z tego zakresu. W takim przypadku urzędnicy mogą poprosić o złożenie oświadczenia o nieposiadaniu pieczątki i zastosowaniu innych metod uwiarygodnienia dokumentów.

Mimo to instytucje bankowe mają możliwość ustanowienia prywatnych przepisów w regulaminie, na mocy których firmy muszą się dostosować, a deklaracja może nie przynieść pożądanych efektów.

Komu potrzebna jest pieczęć imienna?

pieczątki imienne

Zastosowanie stempli personalizowanych zależy od potrzeb, jakie chcemy nimi zaspokoić. Personel medyczny wykorzystuje je do sporządzania różnych dokumentów, takich jak zaświadczenia, recepty i zwolnienia. W dziedzinie księgowości pieczątki te są bardzo przydatne do uwierzytelniania dokumentów, zaś w życiu prywatnym mogą posłużyć do oznakowania własnej własności. Osoby z dużymi prywatnymi bibliotekami często używają stempla o nazwie exlibris, który pozwala oznaczyć książki i określić, kto jest ich właścicielem. Takie exlibrisy zwykle przyjmują dekoracyjną, złożoną formę pieczęci.

Pieczątki firmowe – dlaczego są tak istotne?

pieczątka colop compact pro niebieska

Posiadanie pieczęci firmowej z naszymi danymi takimi jak np. adres siedziby wraz z pełną nazwą firmy, czy numerem regon, jest bardzo przydatne dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą i zdecydowanie powinna zdecydować się na zamówienie pieczątki lub swojej faksymile.

Oszczędność czasu

czas


Posiadanie pieczątki w praktyce prowadzi do oszczędności czasu, ponieważ nie ma konieczności ręcznego podpisywania wszystkich dokumentów – wystarczy użyć stempla. Wszystkie wychodzące dokumenty firmy wymagają podpisu, który może być zastąpiony pieczątką. Dlatego posiadanie pieczątki jest nie tylko wygodne w kontakcie z kontrahentami czy klientami, ale także może być niezbędne podczas załatwiania spraw urzędowych czy kontaktach z ZUS-em i bankami.


Uwiarygodnienie firmy

biznes2


Dodatkowo, posiadanie pieczątki wpływa na wiarygodność firmy. Dzięki niemu, postrzegani jesteśmy jako rzetelna i godna zaufania firma, a nie po prostu “duch”, który może zniknąć z rynku wkrótce po rozpoczęciu działalności. Duże podmioty, takie jak banki czy skoki, mogą poprosić o uwierzytelnienie firmy, szczególnie jeśli nie istniejemy na rynku od dłuższego czasu.

Funkcja reklamowa

zapoznaj się ofertą

 Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że pieczątka może służyć również jako narzędzie promocyjne. Jest ona wykorzystywana aby uwierzytelniać różne dokumentów, począwszy od faktur, poprzez przelewy bankowe, korespondencję biznesową, a skończywszy na wszystkich ważnych dokumentach wydawanych przez firmę. Nasi potencjalni klienci mogą zobaczyć naszą pieczątkę z logo firmy w różnych miejscach, co umożliwi im zapamiętanie naszych kontaktów i danych, których mogą się w przyszłości posłużyć. Stąd wynika potrzeba umieszczenia na niej takich elementów jak logo czy adres e-mail. Świetnie się tu sprawdzą duże pieczątki

 Prostota dostępu informacji

pieczątki datowniki trodat 52


Oprócz reklamy, na każdej pieczątce możemy umieszczać nasze dane kontaktowe oraz imię i nazwisko, co pozwala naszym potencjalnym klientom na łatwe skontaktowanie się z nami. Pieczątka jest bardziej widoczna niż drukowany tekst, a podczas podpisywania dokumentu nie musimy dodawać numeru telefonu czy adresu naszej siedziby. Aby odbicie pieczątki było czytelne nie powinniśmy korzystać okrągłych stempli oraz zastosować czarny kolor tuszu. Nie powinniśmy także stosować różnych rodzajów czcionek.

 
Udogodnienie w pracy


Użycie firmowej pieczątki w automacie samotuszującym z pewnością ułatwia pracę. Podpisywanie dokumentów zajmuje dużo czasu, a jeśli jednocześnie musimy wykonywać inne zadania, używanie pieczątki może zminimalizować ryzyko bólu dłoni.

Czy powinieneś zainwestować w wyrób pieczątki? Rodzaje pieczątek.

pieczątki trodat printy

Decyzja o zakupie pieczątek księgowych jest w Twojej gestii. Zaletami takiego nabytku są:
– możliwość samodzielnej księgowości i dekretowania dokumentów. Możesz przeczytać w tekście czy samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe;
– mnogie dodawanie tych samych danych na dokumentach;
– możliwość realizacji wieloletnich projektów, w których wytyczne się nie zmieniają;
– nieposiadanie drukarki umożliwiającej łatwe drukowanie informacji na odwrocie dokumentu.
Nie kupuj pieczątek, jeśli prowadzisz krótkie projekty. Duże pieczątki, na których umieścisz wszystkie wymagane informacje, są dość kosztowne (automatyczne pieczątki to koszt około 50 zł/sztuka). Po projekcie takie pieczątki będą bezużyteczne i trzeba je będzie wyrzucić lub recyklingować. Możesz zachować sam automat i wymienić tylko gumkę z zapisem na pieczątce. 

Jak dokonać zakupu pieczątki online?

ikona stempel

W naszym sklepie internetowym możesz bez problemu zamówić dowolną pieczątkę online, łatwo ją zaprojektować w naszym kreatorze lub poprosić o darmowy projekt.

Zlecenia wysyłamy już nawet tego samego dnia, z darmową dostawą do wybranego Paczkomatu Inpost lub do kurierem prosto pod Twoje drzwi.