cart TWÓJ KOSZYK 0

Plakaty na ścianę – modny dodatek dla Twojego mieszkania

Dodatki, takie jak grafiki i obrazy, nadają wyjątkowego charakteru wnętrzom i sprawiają, że wystrój jest unikalny. Plakaty na ścianę już od wielu lat są elementami urozmaicającymi przestrzeń, na przykład w stylu retro czy loftowym. Jak wybrać odpowiedni plakat i gdzie go umieścić?

Plakaty na ścianę – idealny dodatek do każdego przytulnego wnętrza

Stworzenie przytulnego wnętrza wymaga zastosowania dużej ilości tkanin i wstawienia mebli w naturalnych kolorach wykonanych z drewna czy wikliny. Ważne jest także oświetlenie o ciepłej barwie. Wśród wielu stylów wnętrzarskich do najprzytulniejszych należą:

  • Kolonialny – styl ten narodził się w XIX wieku. Brytyjczycy, którzy podróżowali się do zamorskich kolonii, tworzyli wnętrza, które miały przypominać europejską estetykę. Wykorzystywali do tego celu lokalne meble i ozdoby. Tak powstał styl zwany także elegancją Starego Kontynentu. Pomieszczenia w stylu kolonialnym pełne są etnicznych elementów pochodzących z różnych rejonów świata, takich jak meble wytwarzane z drewna egzotycznego np. z mahoniu, palisandru, akacji azjatyckiej, drzewa tekowego. W kolonialnych kompozycjach przeważają odcienie brązu, beżu, czerni, bieli. Oświetlenie ma ciepły odcień, a kolonialne plakaty na ścianę to najczęściej mapy i grafiki stylizowane na malowidła ścienne związane z kulturą np. Afryki.
  • Retro i vintage to style, które wykorzystują stare meble, np. te z czasów PRL-u, w nowoczesnych wnętrzach, łącząc je z ozdobami wykonanymi przez nowoczesne technologie. Takie ozdoby to między innymi plakaty na ścianę przedstawiające tabliczki i hasła pochodzące z czasów PRL-u. To także minimalistyczne kompozycje składające się z samych liter i geometrycznych kształtów. Często także na takich plakatach pojawiają się piktogramy i budynki, np. fabryki pozbawione szczegółów. W stylistyce retro wykorzystuje się kontrastowe połączenia barwne – na spokojnym, stonowanym tle umieszczone są kolorowe elementy o niskim kontraście, ale wyrazistej barwie.
  • Shabby chic – elegancki styl zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii, oparty na starych lub celowo postarzanych meblach połączonych z dużą ilością tkanin w drobne kwiaty czy kratkę z falbankami na końcach. W nowoczesnym wydaniu tego stylu na ścianach pojawiają się kolory pastelowe np. pudrowy róż, delikatny błękit, wyblakły beż i żółć, które dodają słodyczy całej kompozycji. Plakaty na ścianę w przypadku stylu shabby chic powinny przedstawiać obrazy malowane pastelami, kompozycje kwiatowe i martwe natury

Plakaty na ścianę do nowoczesnych wnętrz

Nowoczesne wnętrza wykorzystują neutralne barwy o chłodnym odcieniu np. szary, biały, niebieski. Stosuje się w nich także kontrastujące elementy w ciemnych lub jaskrawych kolorach. Wśród takich wnętrz najpopularniejsze style to:

  • Skandynawski – to minimalistyczne, bardzo jasne wnętrza z dużą ilością białych i szarych mebli. Ich powierzchnia najczęściej jest błyszcząca lub półmatowa. Najważniejsze w tych pomieszczeniach są dodatki, takie jak np. jaskrawe krzesła, stoliki kawowe czy drobne elementy wyposażenia. Plakaty na ścianę w stylu skandynawskim to np. czarno-białe zdjęcia otoczone białą szeroką ramką zwaną passe-partout (określenie z języka francuskiego – jest to kartonowa ramka do zdjęcia wycięta pod kątem). To także minimalistyczne kompozycje graficzne oparte na prostych figurach geometrycznych i literach.
  • Industrialny, czyli wnętrze stylizowane na fabrykę. Styl ten wykorzystuje metalowe, szklane i drewniane meble, które były stosowane w fabrykach i zakładach produkcyjnych, takie jak np. regały składające się z metalowych ram i drewnianych półek. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są także lampy na długich kablach wykonane z metalu, mosiądzu czy miedzi. Często w takich wnętrzach obecne są ceglane ściany lub ściany pokryte zacieranym betonem. Plakaty na ścianę w stylu industrialnym to najczęściej proste geometryczne kompozycje – kolorowe i monochromatyczne, a także imitacje starych tablic fabrycznych i etykiet oraz kolaże składające się z tych elementów.

Dobierając odpowiednie plakaty na ścianę, pasujące do stylu wnętrza, można stworzyć harmonijną i spójną przestrzeń, do której chętnie się wraca.