cart TWÓJ KOSZYK 0
Plakaty do salonu

Plakaty do salonu – kolorystyka, motyw czyli jak w łatwo odmienić salon

Nauka o oddziaływaniu kolorów na ludzki organizm, czyli chromoterapia, jest bardzo przydatna przy doborze wyposażenia wnętrz. Zgodnie z podstawami tej nauki, nie tylko harmonijne i użytkowe ustawienie mebli ma wpływ na samopoczucie, ale także kolorystyka wszystkiego, co nas otacza. Jak stworzyć taką harmonijną przestrzeń, która sprzyja wypoczynkowi? Podpowiemy ci, jak dobrać geometryczne plakaty do salonu tak, by wprowadziły wizualny porządek, a ich wzornictwo pasowało do tego pomieszczenia.

Plakaty do salonu

 

Kolor w salonowym wnętrzu – która barwa sprzyja wypoczynkowi?

Chromoterapia proponuje alternatywną metodę wspomagania leczenia różnego rodzaju schorzeń poprzez otaczanie się jedną barwą lub kolorami należącymi do jednej gamy barw. Metoda ta dotyczy sposobu ubierania się, jedzenia (dań w jednym kolorze), ale także urządzania wnętrz, w których pacjent wykonuje konkretne czynności, np. pracuje, relaksuje się, je codziennie posiłki. Znaczenie ma dobór kolorystyczny ścian, zasłon, mebli oraz drobnych przedmiotów – w tym także elementów ozdobnych jak plakaty do salonu.

Dobór kolorów we wnętrzu powinien być oparty na intuicji, ponieważ nie każdego odpręża kolor zielony, kojarzący się ze spacerami po parku czy błękit nawiązujący do spokojnego nieba. Mając na uwadze to indywidualne podejście do kolorów, chromoterapia stworzyła ogólne opisy dotyczące działania barw na człowieka. Oto kilka z nich:

  • Biały – kolor czystości i nieograniczonej przestrzeni. Duża jasność koloru sprawia, że łagodzi emocje, uspokaja, zmniejsza stres, wprawia w dobre samopoczucie oraz pobudza do powstawania nowych pomysłów.
  • Różowy – kojarzy się z dzieciństwem i zabawą. Wzbudza sympatię, ale także uznawany jest za kolor osób pewnych siebie, potrzebujących zainteresowania, lubiących ryzyko. Kojarzy się także z miłością, ciepłem, a nawet współczuciem i bliskością.
  • Żółty – ciepła barwa, która sprzyja odpoczynkowi – kojarzy się ze słońcem i jego ciepłem. Ten kolor pobudza do życia i wywołuje radość, dodaje pewności siebie, pomaga w podejmowaniu decyzji, rozstrzyganiu konfliktów i zmniejsza stres czy napięcie.
  • Pomarańczowy – to kolor młodości, otwartości, radości i nowoczesności. Przywraca on chęć do życia, motywuje, podnosi poczucie wartości oraz sprzyja pogodnym myślom.
  • Czerwony – przyciąga uwagę i pobudza. Wyzwala w człowieku chęć do walki i dążenia do sukcesu.
  • Niebieski – to barwa, która jednocześnie uspokaja, ale także pobudza do pracy. Chłód tego koloru wbrew pozorom sprzyja relaksowi i powstawaniu nowych pomysłów.
  • Zielony – to kolor spokoju i bezpieczeństwa. Pomaga w podejmowaniu decyzji i sprzyja odpoczynkowi. Co więcej, pobudza do optymistycznego myślenia i zwiększa pewność siebie.
  • Fioletowy – to kolor wyciszenia i pojednania. Sprzyja wypoczynkowi i medytacji.
  • Brązowy – to naturalny kolor naszego otoczenia, który wyzwala spokój, harmonię, stabilizację i bezpieczeństwo. Idealny do wypoczynku.

Plakaty do salonu – jaki motyw pasuje do tej przestrzeni?

Salon to miejsce, gdzie statystycznie człowiek spędza największą ilość czasu. Oznacza to, że plakaty do salonu muszą być nie tylko dopasowane do kolorystyki pomieszczenia lub inteligentnie z nią kontrastujące, ale także powinny być ciekawe i skupiać wzrok. Jak znaleźć odpowiedni motyw?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, jednak dobrą metodą jest postępowanie zgodnie z własnym gustem, a nie stale zmieniającą się modą. Oznacza to, że zanim kupisz plakaty do salonu, zastanów się, na co lubisz patrzeć np. czy na naturę, geometrię, abstrakcję, martwe natury itp. Przemyśl, który motyw sprawia Ci przyjemność i lubisz relaksować się, patrząc na niego. Na podstawie tych obserwacji wybierz, co chcesz, by przedstawiał plakat na ścianie salonu.

Plakaty do salonu – co daje stosowanie geometrycznych ram?

Zastosowanie geometrii w pomieszczeniu porządkuje przestrzeń. Ta zasada dotyczy także dodatków wiszących na ścianach. Plakaty do salonu w geometrycznych ramach dzielą płaszczyznę ściany i dają poczucie harmonii, a design pomieszczenia staje się dzięki nim bardziej przemyślany. Za ich pomocą można wydzielać strefy np. relaksu – wieszając plakaty z motywami roślinnymi, pracy – umieszczając kolorowe abstrakcje czy strefę snu, wieszając plakaty przedstawiające martwe natury w ciepłych kolorach.

Teraz już wiesz, że plakaty do salonu to nie tylko modny dodatek, ale także element, który może zmienić Twoje wnętrze. Pamiętaj jednak, że dodatek ten musi być odpowiednio wydrukowany, by stać się estetycznym elementem wystroju. Zajrzyj na stronę: https://stempleks.pl/produkty/plakaty/ i zobacz jakie możliwości daje ci kreator plakatów. Tam zamówisz też wydruk projektu na eleganckim papierze kredowym o gramaturze 150 g.