Pieczątki i stemple Ex libris

Stempel Ex libris – czyli pieczątka exlibris do personalizowania i oznaczania księgozbiorów.

W związku z narastającym procesem digitalizacji na świecie, wielu ludzi posiada prywatne kolekcje ulubionych książek. Aby uniknąć utraty tych woluminów oraz oznaczyć je jako swoje, warto umieścić na nich znak własności w formie pieczątki exlibris. Czym się ona dokładnie charakteryzuje? Skąd pochodzi ta tradycja i jak można ją wykorzystać w dzisiejszych czasach?

stempel exlibris

Ozdobny stempel ex libris i jego historia.

Termin “Ex libris”, który ma swoje korzenie w języku łacińskim, oznacza “z książek”. Jest to graficzny symbol, który reprezentuje określony znak, imię i nazwisko, inicjały lub logo instytucji. Może być on przyczepiany do okładek książek lub stron tytułowych, na przykład w formie zadrukowanych kartek lub odbijany na woluminie za pomocą pieczątki. To symbolizuje przynależność danej książki do konkretnego zbioru.
Na całym świecie pierwsze exlibrisy pojawiły się już w XIV wieku przed naszą erą. Były to gliniane tabliczki, które egipscy pisarze dołączali do swoich pisanych przez siebie tekstów. Historia exlibrisu w Polsce sięga drugiej połowy XIV wieku, kiedy to w książkach malowano herby ich właścicieli.
Wraz z postępem cywilizacyjnym i rozwojem technik zdobniczych, exlibris rozwijał się jako znak własności, przybierając różne i piękne formy.

pieczątki ex libris

Sprawdź jak dziś jest używana spersonalizowana pieczątka exlibris.

W obecnych czasach używanie exlibrisu stanowi wyraz tradycji oraz symbol szacunku dla książek i troski o zgromadzone tomiszcza. Jest również sposobem zabezpieczenia przed utratą książki i rodzajem motywacji dla osoby, która ją pożycza – pieczęć na stronie tytułowej przypomina o konieczności szacunkowego traktowania książki i wskazuje na jej właściciela. Exlibrisy pełnią również funkcję dekoracyjną i są dowodem na dumę z posiadania konkretnej kopii.

Pieczątki Ekslibris to świetny podarunek także dla osób, które uwielbiają czytać i mają już swoją własną bibliotekę, albo dla tych, którzy dopiero zaczynają tworzyć swoje własne zbiory. Ten nietypowy, ale naprawdę wyjątkowy prezent na pewno ucieszy nie tylko tradycjonalistów, ale także wszystkie osoby, które doceniają wartość płynącą z czytania.
Jeżeli chciałbyś podarować komuś spersonalizowaną pieczęć lub zamówić ją dla siebie, proszę skorzystaj z naszego formularza. Możesz przesłać zarówno swój własny projekt, jak i wybrać z naszych gotowych wzorów.

pieczątka, pieczęć, stempel, exlibris, ekslibris
pieczątka, pieczęć, stempel, exlibris, ekslibris

Exlibris to także świetny sposób na wyróżnianie wręczanych prezentów i nagród. Jeżeli pracujesz w organizacji, która regularnie przyznaje nagrody i podziękowania lub po prostu chcesz podkreślić książki, które podarowujesz bliskim, możesz stworzyć unikalny wzór pieczątki. Wystarczy, że umieścisz na niej wybrany tekst lub obrazek i zostawisz miejsce na datę, imię i nazwisko.

Pieczątka ekslibris jaka grafika i kolor tuszu?

Wygląd Twojego exlibrisu będzie zależeć jedynie od Twoich preferencji i gustu. Na tradycyjnej pieczęci można umieścić zdobione inicjały, imię i nazwisko lub symbol oraz napis “Ex libris”. Możesz też rozszerzyć napis o zwrot “Należy do” oraz dodać odbicie Twojego własnoręcznego podpisu.

Pieczątka ex libris na zamówienie w stemplu lub automacie.

pieczątka ex libris stempleks

 Exlibris będzie prezentować się dumnie jako stempel drewniany, który dostępny jest w naszym asortymencie.

Personalizowane pieczątki exlibris z gotowymi grafikami w naszym sklepie – idealny prezent.

Personalizowane stemple exlibris z imieniem i nazwiskiem właściciela, masz możliwość wykonania w naszym sklepie online.

Wystarczy, że w naszej ofercie znajdziesz i wybierzesz pieczątki personalizowane z grafiką ex libris i klikniesz zamów.

Z doświadczenia wiemy, że jest to świetny i autorski pomysł na prezent , dzięki któremy książki w domowej biblioteczce będą jasno określały właściciela danej książki.