cart TWÓJ KOSZYK 0
pieczątka lekarska zgubiona

Pieczątka lekarska – czy wiesz, co zrobić w przypadku jej zgubienia?

Pieczątka lekarska to mały, ale niezwykle ważny przedmiot. Epikryzy, recepty, druki do ZUS, zwolnienia lekarskie – wszystkie te dokumenty wymagają ostemplowania przez lekarza. Dopiero wtedy pacjent może wykupić leki w aptece czy przekazać pracodawcy dokument L4. Czy wiesz jakie dane muszą się znaleźć na pieczątce medycznej? I co zrobić w przypadku jej zaginięcia? Mamy dla Ciebie garść najważniejszych informacji na temat pieczątek dla lekarzy.

Pieczątka lekarska – jakie treści powinny się na niej znaleźć?

Pieczątka lekarska to specyficzny rodzaj pieczątki imiennej. Jej szczegółowy opis, to jak powinna wyglądać oraz jakie treści należy na niej umieścić, reguluje uchwała nr 110/05/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dn. 16.09.2005 r. Wg przepisów pieczątka lekarska powinna zawierać:

 • imię i nazwisko,
 • tytuł zawodowy – lekarz (lek.) lub lekarz dentysta (lek. dent.),
 • numer prawa do wykonywania zawodu,
 • specjalizacje w formie zgodnej z brzmieniem określonym w dyplomie lub zaświadczeniu potwierdzającym kwalifikacje.

Dodatkowo na pieczątce dla lekarza możesz umieścić:

 • tytuł i stopień naukowy,
 • umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z brzmieniem określonym w świadectwie potwierdzającym posiadanie tych umiejętności,
 • numer umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającej lekarza do wystawiania recept,
 • numer telefonu,
 • adres.

Pieczątka lekarska – co zrobić w przypadku jej zgubienia?

W polskim prawie nie ma konkretnego przepisu, który mówiłby, co zrobić w przypadku zgubienia takiej pieczątki. Warto jednak zgłosić ten fakt odpowiednim służbom, aby uniknąć dodatkowych problemów np. w sytuacji, gdy twój stempel trafi w niepowołane ręce.

Jeśli przypuszczasz, że ktoś ukradł twoją pieczątkę lub, że mogłeś ją zgubić, należy o tym poinformować:

 • izbę lekarską,
 • swojego pracodawcę,
 • Narodowy Fundusz Zdrowia – jeżeli masz podpisaną umowę na wypisywanie recept refundowanych lub pracujesz w ośrodku, który realizuje taką umowę,
 • policję.

Dodatkowo należy zamieścić ogłoszenie w gazecie codziennej z informacją o zaginięciu pieczątki oraz z prośbą o kontakt, jeśli komuś uda się ją znaleźć. Zgłoszenie zaginięcia pieczątki lekarskiej uchroni Cię przed konsekwencjami w przypadku, jeśli ktoś posłuży się nią np. do wypisywania fałszywych recept lub wystawiania zwolnień lekarskich. W innym wypadku możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Następnie należy wyrobić nowy stempel, jednak trzeba pamiętać o tym, aby układ tekstu oraz krój pisma był inny niż na starej pieczątce.

Pieczątka lekarska – jaki automat wybrać?

Zamawiając nową pieczątkę lekarską, do wyboru masz kilka rodzajów automatów. Ogromną popularnością cieszą się standardowe, samotuszujące automaty np. Colop 30 lub Colop 40. Są bardzo wygodne i dostępne w wielu różnych kolorach. Jeżeli często jeździsz na wizyty domowe, świetnie sprawdzi się model kieszonkowy np. Colop Mouse 30. Do tej kompaktowej niewielkiej pieczątki możesz też dobrać dodatkowe akcesoria, takie jak np. smycz. Dla osób lubiących tradycję w ofercie Stempleks znajdują się też typowe pieczątki lekarskie w metalowej obudowie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem marki Stempleks!