Pieczątka dla lekarza stażysty – czy jest obowiązkowa?
Kwestia pieczątki dla lekarza odbywającego staż nie jest precyzyjnie uregulowana w przepisach prawa. Aby odpowiedzieć na to pytanie, czy lekarz stażysta powinien mieć własny stempel, dokładnie zbadaliśmy przepisy dotyczące zawodu lekarza i dentysty. Zajrzyj do naszych wniosków, aby poznać nasze odkrycia.
Przywilej lekarza stażysty
Artykuł 15 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty mówi iż, stażysta może:
- wydawać zalecenia lekarskich (po konsultacji z przełożonym),
- wydawać skierowania na badania laboratoryjne (z wyjątkiem badań stwarzających ryzyko dla życia i zdrowia pacjenta – po konsultacji z przełożonym),
- prowadzenia historii choroby pacjenta oraz pozostałej dokumentacji medycznej (po konsultacji z przełożonym).
Praktykant ma możliwość wykonywania pracy jako lekarz lub dentysta, ale tylko w miejscu, gdzie odbywa staż (nie może pracować jako lekarz w innej instytucji, takiej jak przychodnia, szpital czy pogotowie ratunkowe) i musi ograniczyć się do realizacji programu stażu. W związku z tym, uważa się, że lekarz stażysta ma ograniczone prawo do praktykowania zawodu.
Zadania powierzone stażystom są determinowane i wykonywane pod nadzorem mentora stażu – doświadczonego lekarza praktykującego od minimum 5 lat. Zwykle stażysta, wraz z opiekunem, obsługuje jednocześnie od 3 do 5 pacjentów w obrębie szpitala.
Lekarz praktykant – wbrew wielu żądaniom wyrażanym przez Ogólnopolski Kongres Lekarzy – nie może wystawiać recept na leki pacjentom. Stażysta nie ma również uprawnień do wydawania opinii i orzeczeń lekarskich. Czy wobec tego powinien mieć pieczątkę? W jakich sytuacjach może ona się okazać użyteczna? O tym już wkrótce.
Więcej o pieczątkach medycznych dowiesz się naszych pozostałych artkułów:
- STEMPLE MEDYCZNE, CZYLI JAK POWINNY WYGLĄDAĆ PIECZĄTKI DLA LEKARZY, ORAZ INNYCH PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA
- PIECZĄTKA PIELĘGNIARKI – CO POWINNA ZAWIERAĆ?
- PIECZĄTKA PSYCHOLOGA – CO POWINIENEŚ O NIEJ WIEDZIEĆ?
- PIECZĄTKA LEKARSKA – CZY WIESZ, CO ZROBIĆ W PRZYPADKU JEJ ZGUBIENIA?
- PIECZĄTKA LEKARSKA NIE TYLKO DLA LEKARZY I PIELĘGNIAREK
Czy lekarz stażysta powinien wyrobić pieczątkę?
Możliwe jest wykonanie pieczątki lekarza stażysty, jednak nie przed otrzymaniem uprawnienia do wykonywania zawodu. Zgodnie z przepisami Uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej nr 110/05/IV z dnia 16 września 2005 roku, pieczątka lekarska (w tym pieczątka stażysty) musi posiadać:
- imię i nazwisko posiadacza pieczątki,
- tytuł naukowy lub zawodowy – (dopuszczalne są również zapisy skrócone, tj. lek. lub lek. dent.),
- numer prawa do wykonywania zawodu lekarza,
- posiadane specjalizacje – zgodnie z zapisem, który znajduje się w dyplomie ukończenia specjalizacji (ten element nie dotyczy lekarza stażysty, który nie ukończył specjalizacji).
Czy internista może stosować swoją stemplę na pismach? Zasady nie wykluczają takiej opcji. Internista może zastosować stemplę na poleceniach na badania, do lekarzy specjalistów, szpitala lub sanatorium, a także w dokumentacji medycznej, którą prowadzi. Jednak każdy z tych dokumentów powinien również zawierać stemplę opiekuna, który zatwierdza działanie internisty.