Zdrowe, ergonomiczne i odpowiednio dostosowane miejsce pracy jest niezwykle ważne. Dzięki temu możesz pracować lepiej i bardziej wydajnie, a to znacząco przekłada się na rentowność przedsiębiorstwa. Jednak jak się okazuje, jedynie niewielki procent polskich firm może pochwalić się przestrzenią biurową przystosowaną do potrzeb swoich pracowników. Dowiedz się, na jakie niebezpieczeństwa w biurze jesteś narażony najczęściej.
Za małe biurko i niewygodne krzesło
To najczęstszy „grzech” spotykany w biurze. Wiele firm ze względu na fakt, że dysponuje niewielką powierzchnią, tworzy zbyt małe miejsca pracy dla swoich pracowników. Biurko o niewielkich gabarytach, na którym stoi monitor komputerowy, klawiatura oraz teczki wypełnione dokumentami nie sprzyja kreatywnemu myśleniu i dobrej organizacji pracy. Ważne jest, aby blat roboczy był odpowiedniej szerokości. Osoba pracująca przy biurku powinna mieć łatwy i wygodny dostęp do myszki czy klawiatury. Monitor najlepiej, żeby znajdował się na wysokości wzroku, około 40-70 cm od twarzy. Dodatkowo regulowane krzesło z oparciem i podłokietnikami zapewni komfortową i przede wszystkim zdrową pozycję. Odpowiednio przystosowane miejsce pracy pozwoli uniknąć bóli pleców.
Brak podkładki pod myszki
Osoby, które pracują głównie przy komputerze, często twierdzą, że podkładka jest im niepotrzebna. Co więcej, dla niektórych praca z podkładką pod myszkę jest niewygodna. Jednak kiedy jest ona dopasowana, ergonomiczna i wykonana z odpowiednich materiałów – jest bardzo przydatna. Dzięki temu niewielkiemu gadżetowi można zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka – który jest dość częstą przypadłością osób pracujących w biurze i używających często myszki komputerowej.
Ciągła praca przy komputerze
Codzienne, kilkugodzinne patrzenie w monitor może powodować problemy ze wzrokiem m.in. suchość oczu, łzawienie, bóle, a także podwójne widzenie czy rozmazywanie się obrazu. W związku z tym warto zainwestować w odpowiednio dopasowane okulary do pracy lub specjalną nakładkę na monitor, która ma za zadanie chronić wzrok. Długie i regularne patrzenie w ekran komputera może także skutkować problemami ze snem lub nadmierną sennością ale też ogólnym zmęczeniem i brakiem energii życiowej. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o robieniu sobie regularnych, krótkich przerw. Według kodeksu pracy pracownik ma prawo do 5-minutowego odpoczynku, po każdej godzinie spędzonej przy komputerze.
Na wygodną i przede wszystkim bezpieczną pracę w biurze wpływ ma wiele czynników. Jeżeli zadbasz o te najważniejsze takie jak: wygodna i zdrowa pozycja czy ochrona oczu możesz mieć pewność, że Twoje działania będą bardziej efektywne, a czas spędzony za biurkiem będzie przyjemny i komfortowy.