Czy wiesz jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie w biurze?

Zdrowe, ergonomiczne i odpowiednio dostosowane miejsce pracy jest niezwykle ważne. Dzięki temu możesz pracować lepiej i bardziej wydajnie, a to znacząco przekłada się na rentowność przedsiębiorstwa. Jednak jak się okazuje, jedynie niewielki procent polskich firm może pochwalić się przestrzenią biurową przystosowaną do potrzeb swoich pracowników. Dowiedz się, na jakie niebezpieczeństwa w biurze jesteś narażony najczęściej.

Za małe biurko i niewygodne krzesło

To najczęstszy „grzech” spotykany w biurze. Wiele firm ze względu na fakt, że dysponuje niewielką powierzchnią, tworzy zbyt małe miejsca pracy dla swoich pracowników. Biurko o niewielkich gabarytach, na którym stoi monitor komputerowy, klawiatura oraz teczki wypełnione dokumentami nie sprzyja kreatywnemu myśleniu i dobrej organizacji pracy. Ważne jest, aby blat roboczy był odpowiedniej szerokości. Osoba pracująca przy biurku powinna mieć łatwy i wygodny dostęp do myszki czy klawiatury. Monitor najlepiej, żeby znajdował się na wysokości wzroku, około 40-70 cm od twarzy. Dodatkowo regulowane krzesło z oparciem i podłokietnikami zapewni komfortową i przede wszystkim zdrową pozycję. Odpowiednio przystosowane miejsce pracy pozwoli uniknąć bóli pleców.

kobieta pracuje przed komputerem, niewygodne krzesło w biurze, bolące plecy

Brak podkładki pod myszki

Osoby, które pracują głównie przy komputerze, często twierdzą, że podkładka jest im niepotrzebna. Co więcej, dla niektórych praca z podkładką pod myszkę jest niewygodna. Jednak kiedy jest ona dopasowana, ergonomiczna i wykonana z odpowiednich materiałów – jest bardzo przydatna. Dzięki temu niewielkiemu gadżetowi można zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka – który jest dość częstą przypadłością osób pracujących w biurze i używających  często myszki komputerowej.

Ciągła praca przy komputerze

Codzienne, kilkugodzinne patrzenie w monitor może powodować problemy ze wzrokiem m.in. suchość oczu, łzawienie, bóle, a także podwójne widzenie czy rozmazywanie się obrazu. W związku z tym warto zainwestować w odpowiednio dopasowane okulary do pracy lub specjalną nakładkę na monitor, która ma za zadanie chronić wzrok. Długie i regularne patrzenie w ekran komputera może także skutkować problemami ze snem lub nadmierną sennością ale też ogólnym zmęczeniem i brakiem energii życiowej.  Aby tego uniknąć, należy pamiętać o robieniu sobie regularnych, krótkich przerw. Według kodeksu pracy pracownik ma prawo do 5-minutowego odpoczynku, po każdej godzinie spędzonej przy komputerze.

kobieta pracuje przed komputerem, niewłaściwa postawa, zmęczenie

Na wygodną i przede wszystkim bezpieczną pracę w biurze wpływ ma wiele czynników. Jeżeli zadbasz o te najważniejsze takie jak: wygodna i zdrowa pozycja czy ochrona oczu możesz mieć pewność, że Twoje działania będą bardziej efektywne, a czas spędzony za biurkiem będzie przyjemny i komfortowy.